<p>A Magyar Koalíció Pártja aggodalommal figyeli a közpénzek felhasználásának állapotát. "Úgy gondoljuk, hogy minél gyorsabban meg kellene valósítani azokat az elképzeléseket, amelyeket a kormánykoalíció pártjai a parlamenti választások előtt ismertettek" - tájékoztatta az Új Szó Online-t csütörtökön Farkas Iván, a párt gazdasági és régiófejlesztési alelnöke.</p>
Az MKP ellenzi az adóemelést, de legalábbis tenne kivételeket
Farkas emlékeztet, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ajánlásai szerint Szlovákiának a jövő évben emelnie kellene a hozzáadottérték-adó (DPH, áfa) szintjét, s ezt a lehetőséget előzetesen a kormánypártok sem zárták ki. A Magyar Koalíció Pártja nem ért egyet ezzel a szándékkal, ennek a következménye ugyanis az árak emelkedése, a termékek és szolgáltatások általános drágítása lenne.
"A kormánykoalíció pártjai a választások előtt az ígérték, hogy nem növelik az adóterheket, ellenkezőleg: a közpénzek hatékonyabb felhasználásáról, a vállalkozói közeg feltételeinek javulásáról és a gazdaság beindításáról beszéltek" - figyelmeztet a politikus.
Az MKP véleménye szerint a közpénzek felhasználása területén jelentős tartalékok vannak, amit minél gyorsabban meg kell oldani. Hatékonyabbá kell tenni és fel kell gyorsítani az európai uniós alapokban lévő pénzek lehívását, meg kell szüntetni e téren a korrupciót. Karcsúsítani kell az állami közigazgatást, és átláthatóbbá tenni a közbeszerzési folyamatokat, valamint szigorítani a közbeszerzésről szóló törvényt, mivel a közbeszerzések során évi több száz millió euró tűnik el.
"A nemzeti össztermék több mint 70%-át a kis- és középvállalkozók állítják elő, ezért mihamarabb teljesíteni kell a kormánykoalíció pártjainak a vállalkozói közeg javítására vonatkozó ígéretét, hogy a vállalkozók fejlődni tudjanak és új munkahelyek létesüljenek" - olvasható az MKP állásfoglalásában.
Ha a kormánypártok mégis a hozzáadottérték-adó jövő évi emelése mellett döntenének, az MKP azt javasolja, hogy az adószintemelés ne vonatkozzon elsősorban az alapvető élelmiszerekre, másodsorban pedig az energiahordozókra. Ezek árának az emelése ugyanis elviselhetetlen lenne a lakosság jelentős része számára, a hozzáadottérték-adót nem fizető vállalkozók számára pedig további jelentős megterhelést jelentene.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.