Az év legsúlyosabb katasztrófái

A földrengés az egyik leggyakoribb katasztrófa. Évente több százezer rengést regisztrálnak a műszerek, ezek legtöbbje észrevétlenül zajlik, olyan kis erősségűek. Ha azonban jelentős erejű és lakott területet sújt, a kár emberéletben és anyagi javakban egyaránt óriási.

Mentés másként. Thaiföldet sem kerülték el az árvizek. TASR/EPA-felvételJanuár 13. – A Richter-skála szerint 7,6 erősségű földrengés rázta meg az egész közép-amerikai térség csendes-óceáni partvidékét, leginkább Salvadort, amelyet február 13-án újabb 5,7 erősségű földrengés sújtott. A két földrengés okozta kár Salvadorban 2,6 milliárd dollárt tett ki, halálos áldozataik száma meghaladta az ezret, a sebesülteké a 7500-at, kétezer ember eltűnt, 1,3 milliónál többen váltak hajléktalanná.

Január 26. – India északnyugati és Pakisztán délkeleti területein a Richter-skála szerinti 7,9 erősségű földrengés pusztított. A legerősebben sújtott nyugat-indiai Gudzsarát államban mintegy 30 ezren életüket vesztették, 70 ezren megsebesültek és százezrek váltak földönfutóvá.

Február 2. – Ötszázan haltak meg a szokatlanul hideg időjárás miatt az Afganisztán nyugati részén levő menekülttáborokban.

Február 13. – A Richter-skála szerinti 7,3-as fokozatú földrengés Szumátra szigetén 305 személy életét követelte, 3153 megsebesült.

Március 4. – A Tisza vízgyűjtőjén a március 4-5-i hatalmas esőzések és olvadás hatására a folyó két nap alatt 7 métert emelkedett, s Ukrajnában több helyen átszakította a gátat. 240 települést öntött el a víz és 11 579 embert telepítettek ki. A Felső-Tiszán levonuló árhullám 6-án elérte Magyarországot is, ahol húsz év óta először szakadt át a Tisza gátja, Tarpa és Tivadar között. A kormány árvíz miatti veszélyhelyzetet rendelt el. 20 településről mintegy 30 ezer embert érintett a kiköltöztetés, 11 ezren hagyták el lakóhelyüket. Az anyagi kár jelentős, a helyreállítás költsége hozzávetőlegesen négy és fél milliárd korona.

Március 13. – Az Afganisztánt sújtó példátlan aszály következtében év eleje óta több mint ezer ember halt éhen északon, további 400 ezer embert fenyegetett az éhhalál.

Április 9. – Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete, a FAO jelentést tett közzé. Eszerint Afrika Szaharától délre eső területein 28 millió embert fenyeget éhínség, Etiópiában 6,5 millióan, Eritreában 1,5 millióan nemzetközi élelmiszersegélyekből tengődnek.

Április 12. – 5,9-es erősségű földrengés rázta meg a délkelet-kínai Hszitien város térségét. Egy ember meghalt, 159 megsebesült, 30 ezer ház romba dőlt.

Május 2. – Földcsuszamlás döntött romba Délnyugat-Kínában egy nyolcemeletes bérházat. A többnapos esőzés okozta katasztrófa 62 személy életét követelte.

Május 15. – Nagyerejű árhullám vonult le a Lénán Oroszországban. Az összesítések szerint több mint 70 város és falu került víz alá és 42 ezer ember szenvedett károkat.

Június 10. – Hurrikán söpört végig az Egyesült Államokon. Az Allison trópusi szélvihart heves esőzések és áradások kísérték, melyek következtében Texasban 20, Floridában 9, Mississippi és Louisiana államokban 1-1 személy vesztette életét.

Június – Hatalmas áradások és földcsuszamlások következtében több mint 100 ember halt meg Dél-Kínában. Az Indiát államot sújtó monszunesőzések 20 ember életét követelték, 3000-en megsérültek.

Június 18. – Dagesztánban 70 ezer hektár vetést pusztítottak el az ázsiai sáskák.

Június 23. – A Richter-skála szerinti 8,1 erősségű földrengés rázta meg Perut, 77 személy életét vesztette, 68 ember eltűnt, 2713-an megsérültek, 25 399 lakóház romba dőlt és további 33 570 megrongálódott.

Július második fele – Heves esőzések és áradások következtében 45 személy vesztette életét és több millióan váltak ideiglenesen hajléktalanná Indiában.

Július 23-24. – A Pakisztánt sújtó özönvízszerű esőzés következtében 150 személy vesztette életét.

Augusztus 1. – A június óta tartó monszunesők okozta áradások és földcsuszamlások miatt 174 személy vesztette életét Nepálban.

Augusztus – Július végén és augusztusban hatalmas erdőtüzek pusztítottak az Egyesült Államok 11 szövetségi államában, a többi közt a Yellowstone nemzeti parkban is. A lángok főként Kalifornia, Oregon és Washington államokban mintegy 152 ezer hektárnyi területen emésztették fel a növényzetet. Az anyagi kárt 189 millió dollárra becsülték.

Szeptember 19. – Az ENSZ Világélelmezési Programjának adatai szerint mintegy 5 millió embert sújt éhínség Afganisztánban. Az addig körülbelül 3,5 millió ember napi táplálkozását biztosító szervezet azonban kivonta alkalmazottait a térségből, miután az ország a szeptember 11-i amerikai terrorcselekményekre válaszoló megtorló akció valószínű célpontjává vált.

Szeptember – Súlyos áradás pusztított Vietnamban. A Mekong-folyó torkolatvidékét érintő természeti katasztrófának 382 ember, köztük 260 gyermek esett áldozatul.

Október 9. – Közép-Amerika partjainál pusztított a különösen veszélyes Iris hurrikán, amely tizennyolc ember halálát, és további 11 eltűnését okozta.

Október közepe – Észak-Koreában több száz emberéletet követeltek a heves esőzések és a nyomukban fellépő áradások.

November 9. – Algériában özönvízszerű esőzések és hatalmas szélrohamok kíséretében tomboló erős viharok az elmúlt 40 év legsúlyosabb áradását okozták, több mint 700 halálos áldozatot követelve. (pan)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?