<p>Folyamatosan emelkedik az Ausztriában dolgozó szlovákiai munkavállalók száma, ezzel azonban nem vagyunk egyedül a régiónkban. A „sógoroknál” több mint 580 ezer külföldi dolgozott júliusban, közülük több mint 24 ezren érkeztek Szlovákiából.</p>
Ausztria ad nekünk munkát
Pozsony |
Az osztrák társadalombiztosító adatai szerint a külföldi munkavállalók legnépesebb csoportja Németországból érkezik, júliusban a számuk meghaladta a 90 ezret. A második legnépesebb csoportot a magyarországiak jelentik, számuk júliusban több mint 62 ezer volt, így megelőzték a korábbi második törököket. Az Ausztriában dolgozó külföldiek közül az elmúlt időszakban éppen a magyarok száma emelkedett legnagyobb mértékben: tavaly átlagosan „csak” mintegy 48 ezren dolgoztak a szomszédos országban, ehhez képest több mint negyedével nőtt a számuk. Emelkedett azonban az Ausztriában munkát vállaló szlovákiaiak száma is, számszerűleg ugyan kisebb mértékben, arányait tekintve azonban nagyobb ugrás következett be, mint a magyarországi munkavállalók esetében. A tavalyi átlagos 18 ezer fő idén júliusra 24 ezer fölé emelkedett, vagyis mintegy harmadával nőtt. Ennek oka feltehetően az, hogy mindkét országban csúcsokat dönt a munkanélküliség. Ehhez képest az osztrák munkaerőpiac az egyre nagyobb számban érkező külföldiek mellett a hazaiaknak is teremt munkalehetőséget, a foglalkoztatottak száma ugyanis éves szinten több tízezer emberrel emelkedik. 2010–2012 között közel 150 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A szlovákiai munkavállalók általában Bécsben vagy Alsó-Ausztriában vállalnak munkát, e két tartományban több mint 17 ezer ember dolgozik, további ezren Burgenlandban találtak maguknak állást. Az Ausztriában munkát vállalók számának növekedése nem meglepő, a Ranstad nemzetközi munkaerő-közvetítő cég felmérése alapján ugyanis a szlovákiai munkavállalók közel harmada hajlandó külföldre menni a jobb munka reményében. Magyarország esetében ez az arány még nagyobb, 48%-os. A szlovákiai munkavállalók a Ranstad szerint szerények, inkább a biztonságot választják a magasabb bér helyett, a felmérés szerint ugyanis 32%-uk hajlandó lenne kevesebb pénzért is dolgozni, ha biztos állást kap.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.