A szlovákiai páciensek harmada nehezebben jut hozzá az egészségügyi ellátáshoz

orvos illusztráció

Csaknem minden harmadik páciens ritkábban jut el az orvosához azóta, hogy bevezették az új típusú koronavírus terjedésére reagáló óvintézkedéseket. Ez a Páciensek Jogvédő Egyesületének (AOPP) megrendelésére készített reprezentatív felmérés eredményeiből derül ki. Mária Lévyová, az egyesület elnöke az egészségügyi ellátás elhalasztásának esetleges következményeire figyelmeztetett.

A válaszadók 37 százaléka nyilatkozta azt, hogy az óvintézkedések bevezetése előtti időszakhoz képest ritkábban vagy sokkal ritkábban látogatja a körzeti orvosát. A szakorvosokat a megkérdezettek 36 százaléka keresi fel ritkábban.

Az orvosok többsége jelenleg csak feltétlenül szükséges esetben fogadja és vizsgálja ki a pácienseket. A felmérés eredménye szerint a betegek az esetek 36 százalékában jutnak be a körzeti orvosuk vagy a szakorvosuk rendelőjébe. „Már az új típusú koronavírus felbukkanása előtt is sok páciens várakozólistán volt. A hosszú várakozási idő miatt gyakran hetekig, hónapokig kezelés nélkül maradnak azok is, akiknek fájdalmaik vannak” – figyelmeztetett Lévyová.

Hozzátette: a helyzet az elmúlt időszakban jelentősen romlott, ezért minél előbb enyhíteni kell az óvintézkedéseket, és elérhetőbbé kell tenni a szükséges kezeléseket az akut és a krónikus betegek számára.

Jelenleg az egészségügyi ellátás terén is az e-mailes vagy a telefonos kommunikációt részesítik előnyben, az orvosok a gyógyszereket is elektronikus recept formájában írják fel. A felmérés szerint ugyanakkor csak a páciensek 35 százaléka konzultál telefonon a körzeti orvosával. Közülük a legtöbben havonta (29 százalék) beszélnek az orvosukkal, 17 százaléknyian háromhavonta, 15 százaléknyian félévente vagy annál is ritkábban.

„A páciensek a leggyakrabban azt kérdezik tőlünk, mit tegyenek, ha az orvos nem akarja őket fizikailag megvizsgálni. Sokan telefonon sem tudják elérni az orvosukat” – figyelmeztetett Lévyová, hozzátéve: a kezelések és a megelőző vizsgálatok elhalasztása végeredményben sokkal súlyosabb következményekkel járhat, mint maga a COVID-19 betegség. Az AOPP elnöke szerint páciensek tízezrei vannak súlyos, sőt életveszélyes állapotban, de nem az új típusú koronavírus miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?