Az akciós árak ellenére nagyjából 5 százalékkal esett vissza a textil- és cipőüzletek forgalma is.
A szlovákiai családoknak mára elfogytak a megtakarításaik
A szlovákiai háztartások nagy része nagyjából eddig bírta szusszal. Sokáig úgy tűnt, hogy a magas infláció ellenére a családok gond nélkül vészelik át a nehezebb időket, mára azonban a többségük felélte a tartalékait, a legfrissebb felmérések szerint pedig már nem csak a vásárlásaikat fogják vissza, hanem a számlák kifizetése is egyre nagyobb gondot okoz számukra.
A Statisztikai Hivatal szerdán közzétett felmérése szerint a szlovákiai kiskereskedők forgalma idén augusztusban 2,1%-kal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakában mértnél.
„Ez ugyan első látásra nem tűnhet látványos esésnek, az igazság azonban az, hogy a kiskereskedők forgalma az elmúlt hét hónapban megállás nélkül csökkent, augusztusban pedig a kilenc megfigyelt kiskereskedelmi szegmensből már hatban voltak alacsonyabbak az eladások, mint egy évvel ezelőtt”
– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. A visszaeséshez leginkább a hiper- és szupermarketek járultak hozzá, amelyek eladásai a teljes kiskereskedelmi forgalom több mint kétötödét teszik ki. Így ezekben már egy kisebb arányú csökkenés is abszolút összegben látványos visszaesésnek számít. Nagyjából 5 százalékkal esett vissza a cipő- és textilüzletek, valamint a drogériák forgalma, több mint 9 százalékkal a hobbi- és bútorszaküzleteké, nyolc hónapnyi forgalomnövekedés után pedig már a számítástechnikai üzletek is két számjegyű veszteséggel zártak. Hogy nagy a baj, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a lakosság már az élelmiszeren, az alkoholon és a cigarettán is spórol.
Kifizetetlen számlák
A szlovákiai családok azonban nem csupán a vásárlásaikat kénytelenek visszafogni, a főként hitelkezeléssel és követelésbehajtással foglalkozó Intrum társaság legfrissebb európai fogyasztói felmérése szerint a szlovákiai fogyasztók háromnegyede a teljes havi jövedelmét elkölti, vagyis képtelen spórolni, a megkérdezettek csupán 24%-a mondta azt, hogy kevesebbet költ a jövedelménél.
„A felmérésünk egyértelműen megerősíti, hogy a lakosság pénzügyi helyzete romlott. A háztartások többségének komoly problémái vannak”
– állítja Martin Musil, az Intrum Slovakia ügyvezető igazgatója.
A megtakarítások elapadása miatt sokan már a számláikat sem képesek kifizetni. Az Intrum felmérése szerint a szlovákiai válaszadók negyede mondta azt, hogy az elmúlt egy évben legalább egy számlát nem fizetett ki időben. A legjelentősebben azonban azok aránya nőtt, akik 2 vagy 4 számlát nem fizettek ki. A felmérésből az is kiderült, hogy az előző évhez képest 4,5-szörösére nőtt azon válaszadók csoportja, akik azt állították, hogy önszántukból maradtak el a fizetéssel, vagyis nem pusztán megfeledkeztek róla, hanem egyszerűen nem volt rá pénzük. „Bár ez a válaszadóknak csak a 10%-a, az ilyen mértékű növekedés aggasztó. Ez annál is inkább így van, mivel egy másik 10% a számla befizetésének az elmaradását azzal indokolta, hogy a vállalkozások úgysem fognak fellépni a nemfizetőkkel szemben. Ez is azt mutatja, hogy a fizetési fegyelem újra romlik, aminek a hátterében nagyrészt az áll, hogy a családok többsége elköltötte a korábbi megtakarításait, és a jelenlegi gazdasági körülmények miatt képtelenek spórolni” – tette hozzá Musil.
Enyhe javulás
Az elemzők egy része azonban már látja a fényt az alagút végén.
„A megnövekedett infláció, a háztartások megtakarításainak a kimerülése, valamint a reálbérek jelentős csökkenése az elmúlt két negyedévben a háztartási fogyasztás érezhető visszaesését eredményezte. Arra számítunk, hogy ez a tendencia az év hátralévő részében is folytatódik, a fent említett negatív tényezők azonban már mérséklődnek”
– állítja Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője. Az infláció ütemének a lassulása szerinte a következő hónapokban is folytatódik, az éves infláció az év vége felé így 7 százalék körülire csökkenhet, aminek köszönhetően már a reálbérek növekedésére számíthatunk. „A háztartások ugyanakkor továbbra is rendkívül óvatosak lesznek, és feltételezhető, hogy egy ideig még igyekeznek pótolni az elveszett megtakarításaikat, ami visszafogja a fogyasztás növekedését. Ezért mi is arra számítunk, hogy a háztartások fogyasztása idén éves szinten csökken, de már jövőre visszatérhet a növekedési pályára” – tette hozzá Horňák.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.