A szlovákiai cégek beérik a gyengébb nyelvtudással is

nyelvtudas
Pozsony |

Egy idegen nyelv ismerete nem csak utazáskor jön jól, hanem munkakereséskor is. A szlovákiai munkáltatók zöme az angolt várja el az alkalmazottaitól, amit a német, a magyar, a cseh és a francia nyelv követ. Mire kellene felkészülniük a munkakeresőknek?

Az idegen nyelvek ismerete ma már mindennapos dolog, így egyre több állásnál követelik meg a munkáltatók, hogy a jelentkezők valamely idegen nyelven is megértessék magukat. Manapság ez főként az angol, a munkáltatók igényei azonban idővel változnak, és ma már olyan, számunkra egzotikus nyelvekre is mutatkozik igény, amelyekre korábban nem is gondoltunk volna.

Tarol az angol

Az aktuális piaci igényeket legfrissebb elemzésében a Profesia.sk munkapiaci portál mérte fel, főként arra összpontosítva, hogy a munkáltatók milyen szinten követelik meg az angol és német nyelvtudást, illetve milyen készségeket említenek a jelentkezők az önéletrajzukban. „Idén a honlapunkon szereplő ajánlatok közül több mint 76 ezer állásajánlatban egy idegen nyelv ismeretét várták el a jelentkezőktől. A profesia.sk oldalon található csaknem 70 ezer aktív önéletrajzból nem kevesebb, mint 63 ezer említi valamelyik idegen nyelv ismeretét: a jelentkezők 85 százaléka angolul, 40 százaléka németül, 18 százaléka oroszul tud. Ezt követi a cseh, a magyar, a lengyel és az ukrán. Sokan több nyelven is kommunikálnak” – mondta el lapunknak Ľubica Melcerová, a Profesia.sk PR-menedzsere. A nyelvtudás szintjétől függetlenül idén több mint 94 ezer állásajánlathoz angol, 25 ezerhez német, csaknem 3,7 ezerhez magyar, 1,7 ezerhez cseh, 1,5 ezerhez pedig francia nyelvtudást igényeltek. Melcerová szerint az angolul beszélő munkavállalók iránti kereslet az elmúlt évtizedben meredeken emelkedett, a német nyelv iránt szintén nőtt az érdeklődés, de persze nem olyan látványos ütemben, mint az angol iránt.

Ne túlozzunk!

Bár egyesek azt állítják, hogy legalább egy idegen nyelv felsőfokú ismerete elengedhetetlen, a Profesia.sk adatai ennek az ellenkezőjét mutatják. „Az állásajánlatokban a leggyakoribb követelmény az angol nyelv B2, azaz középszíntű ismerete, ami az angolul beszélőket kereső álláshirdetések 47 százalékát teszi ki. Egynegyedük a B1-es küszöbszinttel is beéri. Haladó, azaz C1 szintű angol nyelvtudást csak a hirdetések 9 százalékában igényelnek” – figyelmeztet Melcerová. Az, hogy a jelentkezők ténylegesen milyen idegennyelv-tudással rendelkeznek, és mit írnak az önéletrajzukba, sokat számíthat. Nem kifizetődő azonban hazudni és túlozni; a munkáltató az állásinterjún ugyanis nagyon gyorsan kideríti, hogy nem hazudtunk-e.

Megéri tanulni

A Profesia.sk adataiból kiderül, hogy az angol nyelv esetében a szlovákiai munkakeresők leggyakrabban küszöbszintű (B1-es) beszélőknek tartják magukat, a jelentkezők egyharmada állítja ezt. A 30 százalékuk B2-es, 14 százalékuk pedig C1-es szintű beszélőnek, azaz haladónak tartja magát. Idén nagyjából 36,5 ezer jelentkező számolt be haladó (C1) vagy mesterfokú (C2) angol nyelvtudásról. Ez utóbbiak 35 százaléka Pozsony megyében keresett állást, és többségben voltak a férfiak. A nyelvtudás szempontjából a legjobban felkészült korosztálynak egyébként a 24 évnél fiatalabbak számítanak. „Ha ezt összevetjük azzal, hogy az angolt igénylő álláshirdetések közel felében B2 szintű nyelvtudást kérnek, akkor a B2 szintű vagy annál magasabb szintű nyelvtudással rendelkező jelentkezők száma épphogy csak kielégíti a keresletet. Így ha az A2-es szintű angol nyelvtudással rendelkezők bővítik a nyelvtudásukat, jóval nagyobbak lesznek az elhelyezkedési esélyeik” – tette hozzá Melcerová.

A némettel gondok vannak

A német nyelvtudással kapcsolatos követelmények az évek során csökkentek. Míg 2013-ban a német nyelvtudást feltételként feltüntető álláshirdetések majdnem felénél B2 szintű tudást kértek, addig idén ez az arány már csak 28 százalék. Alig egynegyedük kér B1szintű végzettséget, az ajánlatok 12 százaléka pedig a minimum- (A1) vagy alapszinttel (A2) is beéri. Haladó (C1) német nyelvtudás csak a hirdetések 8 százalékában szerepelt feltételként, mesterfokú (C2) nyelvtudást pedig senkitől sem követeltek. A munkáltatóknak nem könnyű betölteniük azokat a pozíciókat, amelyekre B2 szintű nyelvtudást igényelnek. A legtöbb pályázó ugyanis azt állítja, hogy alap- vagy küszöbszinten beszéli a németet. A német nyelvtudással rendelkezők mindössze öt százaléka állítja, hogy C1-es szintű. A nők nagyobb valószínűséggel rendelkeznek magasabb szintű német nyelvtudással, az életkort tekintve pedig az angollal ellentétben a németnél az idősebbek dominálnak. „A német nyelvtudás fejlesztése egyébként anyagilag is kifizetődő lehet. Idén a Profesia.sk hirdetésekben kínált bruttó havi átlagfizetés 1413 euró, a német nyelvtudást igénylő ajánlatok esetében pedig 1748 euró” – figyelmeztet Melcerová.

Egzotikus nyelvek

A szokásos idegen nyelvek mellett időről időre egzotikus nyelveket is megkövetelnek a hirdetésekben. Idén például a Profesia.sk öt olyan állásajánlatot tett közzé, amely mongol nyelvtudást igényelt, négy pedig észtet, három ajánlat grúzul, két ajánlat pedig kazahul beszélőket keresett, sőt, két ajánlatban még a bibliai görög nyelv ismeretének a szükségességét is megemlítették a cégek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?