A szakma képviselői szerint az oktatási rendszer lehet a költségvetés vesztese

egyetem illusztráció

A felsőoktatás minőségének rovására mehet, ha a parlament változtatás nélkül jóváhagyja az állami költségvetés jövő évi javaslatát – figyelmeztetnek a felsőoktatási intézmények képviselői. Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter további tárgyalásokat ígér.

Az év legfontosabb törvénye tegnap zöldet kapott a kormányülésen, a végleges verziót azonban a parlamentnek is jóvá kell hagynia, amire néhány héten belül, a legközelebbi menetrend szerinti ülésen kerülhet sor. A javaslat ellen a napokban közösen léptek fel az oktatás területén különböző szerepet betöltő szervezetek, elfogadhatatlannak tartják ugyanis a költségvetés-tervezetet, amely az állami főiskolák részére az idei évhez képest 27,2 millióval kevesebb összeget ír elő. A Szlovák Felsőoktatási Akkreditációs Ügynökség állásfoglalásában kiemeli, már 2021-ben is alacsonyabb összeggel kellett gazdálkodniuk, ekkor 18,2 millió euróval kevesebb pénz állt a rendelkezésükre.

A szakszervezet ellenáll

Négy kelet-szlovákiai egyetem szakszervezetei szintén élesen bírálták a pénzügyminisztérium döntését, azt állítják, hogy 2021-ben 893 millió euróról 863 millió euróra csökkent a főiskolák finanszírozási kerete, s ennek következtében megfelelő képesítéssel rendelkező szakembereket kellett elbocsátaniuk az egyes oktatási intézményeknek. „Így történik az oktatás és tudomány színvonalának csökkenése a főiskolákon” – áll a nyilatkozatban. „A költségvetés megrövidítése által veszélybe kerül a főiskolai alkalmazottak fizetése, amivel alapvetően nem értünk egyet” – érvelnek a szervezet tagjai, majd utalnak rá, ha nem javul a helyzet, akár tüntetésig is fajulhat a dolog. „Eltökéltek vagyunk kifejezni elégedetlenségünket, méghozzá minden lehetséges eszközzel, nemcsak az alkalmazottak bevonásával, de a diákokéval is” – derül ki a szöveg zárómondatából. Az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete hasonló álláspontot képvisel, nem értenek egyet a költségvetés javaslatával – elsősorban azt kifogásolják, hogy sem regionális szinten, sem pedig a felsőoktatásban nem számíthatnak emelésre a szféra dolgozói. „Ha ilyen költségvetést fogad el a parlament, az iskolaügyben dolgozók átlagfizetése csökkenni fog” – derül ki a szakszervezet felhívásából. Az Oktatási Elemzések Központjának szakértői szintén rámutattak, a tervezet szerint jövőre nem emelkedik az iskolai dolgozók bére, amit azt jelenti, hogy egymást követő két évben nem lesz magasabb a tanárok fizetése, sőt az infláció következtében csökkenhet a fizetésük valós értéke.

Reform pénz nélkül?

Az akkreditációs ügynökség emlékeztetett, már javában zajlik a felsőoktatás reformja, amelyre legfőképp azért volt szükség, hogy növekedjen Szlovákia versenyképessége a fiatal generációért folytatott harc terén. A fejlett országokban egyre komolyabban kiéleződik az emberi tőke megszerzéséért folytatott harc. „Az elmúlt 20 év alatt Szlovákia elveszítette a 19 évesek közel 40%-át” – írják, majd hozzáteszik, ez a jelenség komoly veszélybe sodorja a lakosság reprodukciós képességét, a gazdaság és az állami források stabilitását, valamint a nyugdíj, illetve az egészségügyi rendszer fenntarthatóságát. A tervezett kiadáscsökkentés még jobban megnehezíti a hazai intézmények helyzetét. Az ügynökség sajtóközleményében kiemeli, a támogatás csökkentése elmélyíti a szakadékot a szlovákiai főiskolák és a külföldi versenytársai között. Leszögezik, az egyetemektől nem várhatunk átlagon felüli teljesítményt, ha átlagon aluli finanszírozásban részesülnek.

Gröhling tárgyalna

Branislav Gröhling (SaS), az oktatási tárca vezetője tegnap kijelentette, tárgyalni fog Eduard Heger (OĽaNO) kormányfővel, valamint Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszterrel. A prioritások kapcsán a normatív támogatás emeléséről beszélt, a diákokra jutó támogatás összege évek óta nem emelkedett, az iskolákra irányuló követelmények viszont állandóan növekednek, s szerinte ez az oka annak, hogy nem látunk olyan modern iskolákat Szlovákiában. Méltatta a tanárok teljesítményét a járvány ideje alatt, majd hangsúlyozta, a kormánynak világosan ki kellene mondania, hogy fontos számára az oktatás, a tanárok és az iskolai alkalmazottak. Állítja, a következő hetekben a tárgyalások során igyekezni fog néhány dolgot elérni a költségvetést illetően. Megjegyezte, a felsőoktatásra is kevesebb pénz jut: „Ha valamilyen felsőoktatási reformot akarunk, akkor nem mondhatjuk, hogy reformot csinálunk, a másik kézzel pedig elvesszük a pénzügyi eszközöket” – ismerte el a helyzet abszurditását a miniszter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?