<p>A választások idején vannak húzótémák és olyan területek, melyek mellékesen, a frázisok terén – vagy úgy sem – jelennek meg a programokban.</p>
A sport mellékes téma a kampányban
A sportpolitika kimondottan elhanyagolt területnek számít, pedig volna miről beszélni. A nemzeti sportfejlesztési programot 2001-ben dolgozták ki tíz évre: az idén lejár, utána pedig alaposan át kell gondolni az állam és a sportszövetségek viszonyát. Ezt a pártok nem is tudatosítják, ígérnek ugyanakkor több sportpályát és több pénzt.
Smer, SDKÚ: mi az a sport?
Némi meglepetésre pont a két legnagyobb párt programjából hiányoznak a sporttal kapcsolatos célkitűzések, pedig a Smer és az SDKÚ is híres arról, hogy sportembereket vonultat fel képviselőjelöltjei között. Az SDKÚ négy éve egész fejezetet szentelt a sportnak, de Ľuboš Micheľ volt játékvezető kilépésével és Peter Šťastný Brüszszelbe távozásával nem maradt olyan politikusa, aki legalább szimbolikusan képviselné a témát. A Smer programjában szintén nem kapott önálló részt a sport – ez legfeljebb tudat alatt jelentheti azt, hogy még több multifunkciós sportpálya készül és még több stadion felújítását kezdik el. A Smer sportért felelős kirakatembere, Dušan Galis egyébként a 31., befutó helyen található a választási listán.
MKP, HZDS, KDH:több pénzt!
Az MKP, a KDH és a HZDS egy bekezdés erejéig foglalkozik a sporttal választási programjában. Az MKP a testnevelésórák számának növelését, a szakköri sporttevékenységet, a tömegsportok finanszírozási rendszerének módosítását szorgalmazza. A KDH kerékpár- és futópályákat, valamint kispályákat építene, több pénzt adna a professzionális és az amatőr sportra. A HZDS új sporttörvényt, a finanszírozási struktúrák megváltoztatását és – meglepetésre – ismét csak több pénzt ígér, hogy honnan és mennyit, azzal a többi párthoz hasonlóan nem foglalkozik.
Híd: külön sporthivatalt!
A a Híd 18 legfontosabb célkitűzése között nem található sporttal kapcsolatos kitétel, ám Érsek Árpád vívóedző személyében a pártnak külön szakembere van a témában. Regionális sportközpontok, önálló, a politikától független sporthivatal, a tornaoktatás minőségének javítása, életjáradék az olimpiai érmeseknek – ezek a párt fő célkitűzései. A regionális központokban az egyes régiókra jellemző sikersportágak legjobbjait képeznék, külön központot kapnának az olimpikonok. A sport kikerülne az iskolaügyi tárca hatásköréből, hogy elejét vegyék a politikai motivációjú döntéseknek.
SaS: kő kövön nem marad
Az SaS állt elő a legrészletesebb , konkrét és merész tervekkel. Sulíkék feltételek nélkül támogatják a szabadidős sporttevékenységet, a profi sportra viszont pragmatikusan tekintenek. Az SaS számára a professzionális sportolók esetében az egyetlen kritérium az eredményesség: aki képes jó eredményeket felmutatni, az jogosult támogatásra. A párt egész egyszerűen megszüntetné a „kevésbé elterjedt sportágak” állami támogatását, míg a focit és a hokit kiemelten kezeli. Építenének továbbá ötszáz új sportpályát.
SNS: büszkeség mindenek felett
Az SNS programja a többi párthoz képest meglepően sokat foglalkozik a sporttal – mivel az „élsport a hazafiasság és az állam iránt érzett büszkeség forrása”. A párt azonosul azzal az elképzeléssel, hogy a sport feladata az egészséges életmód propagálása, fontos a doppingellenes harc, és a fiatalok számára is meg kell teremteni a megfelelő feltételeket a sportoláshoz. Az SNS különösen nagy hangsúlyt fektetne a pedagógusok képzésére, külön felkészítő központokban képezné ki az olimpikonokat, – az élsportolóknak pedig aktív karrierjük befejezése után külön oktatási programokat szervezne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.