DEMECS PÉTERPozsony. Nagy előnnyel a kormányzó Smer nyerné az európai parlamenti választást, ha a voksolás februárban lenne – derül ki a Polis közvélemény-kutató ügynökség felméréséből.
A Smer vinné a szavazatok több mint felét az EP-választáson
DEMECS PÉTER
Pozsony. Nagy előnnyel a kormányzó Smer nyerné az európai parlamenti választást, ha a voksolás februárban lenne – derül ki a Polis közvélemény-kutató ügynökség felméréséből. Azon pártok közül, amelyeknek jelenleg képviselőjük van Brüsszelben, három búcsúzhatna a parlamenttől: az MKP, az SNS és a már nem létező HZDS. Ezen pártok egyike sem érné el a szükséges 5 százalékos küszöböt.
A megkérdezettek 50,5 százaléka választaná a Smer képviselőit. Ez az eredmény több mint tíz százalékponttal jobb ahhoz képest, amit a parlamenti választásokkal kapcsolatos felmérésekben szoktak mérni a Smernek – itt átlagban 40 százalék körül mozognak a párt preferenciái. Ján Baránek, a Polis ügynökség politológusa szerint erről a különbségről főleg az EP-választásokon mért alacsony részvétel tehet. „A másik tényező pedig a Smer rendkívül stabil szavazótábora. Tehát a Smernek akkor is nagy az esélye a jó eredményre, ha kevesen mennek el a szavazni. Ráadásul arról sem szabad megfeledkezni, hogy a pártok egy része még nem zárta le a jelöltlistákat, így komplexebb felmérést azután lehet majd készíteni, miután ismert lesz az összes választáson induló párt választási listája” – mondta érdeklődésünkre Baránek.
A Híd képviselőjelöltjeire a megkérdezettek 9,8 százaléka szavazna. Az MKP 4,5 százalékot kapna a felmérés szerint, így egy képviselőt sem küldhetne a parlamentbe.
Jobb lehet a részvétel
A kutatás szerint csak minden negyedik ember menne el voksolni, vagyis a részvétel körülbelül 25 százalékos lenne. Ez is jobb, mint öt éve, a legutóbbi választásokon csak a szavazásra jogosult állampolgárok nem egész 20 százaléka (19,64%) járult az urnákhoz – az unió tagállamai közül nálunk volt a legalacsonyabb részvétel.
„Remélem, hogy ezúttal nem Szlovákia lesz az az ország, ahol a legkisebb az érdeklődés a választások iránt. Egyrészt, mert beindul egy információs kampány, másrészt pedig sok olyan téma merült fel, ami érdekelheti az embereket” – nyilatkozta érdeklődésünkre Robert Hajšel, az EP szlovákiai információs irodájának vezetője. Áprilistól kerülnek ki az utcákra a választásokon való részvételre serkentő óriásplakátok, a parlament szlovákiai képviselete több rendezvényt, vitafórumot szervez majd, ahol főként a fiataloknak akarják majd elmagyarázni, miért fontos voksolni. „A választás most már másról szól. Olyan parlamentet választunk, amelynek képviselői választják majd meg az Európai Bizottság elnökét. Már a parlament hagyja jóvá az unió költségvetését, számos uniós jogszabályról is dönt” – fűzte hozzá Hajšel. Példaként említette a parlament által jelenleg vitatott jogszabályt, amely megtiltaná a roaming-szolgáltatásokat az EU tagállamaiban. Ha elfogadják a változást, akkor 2015 végétől az unión belül ugyanannyit fizetnénk a telefonálásért, mint nálunk.
A képviselők számát
sem tudjuk
A Polis felmérése arra is rámutatott, hogy a lakosok jelentős részének fogalma sincs arról, jelenleg hány EP-képviselője van Szlovákiának. Csak a megkérdezettek 6,1 százaléka tudta, hogy az országnak összesen 13 képviselője van. A 11–15 közötti intervallumra 20,8 százalék tippelt, a 6–10-es sávba 18 százalék fért bele, míg 5 százalék azt gondolta, 16–20 közé tehető az EP-képviselők száma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.