A Smer megtörte az elnöki vétót

Pozsony |

<p>Megtörték az elnöki vétót a parlament mai ülésén, eredeti formájában fogadták el újra a terrorellenes törvénycsomagot.&nbsp;</p>

A Büntető Törvénykönyv módosítása mellett 79, kizárólag kormánypárti képviselő szavazott. A szavazást megelőző vitában felszólaló ellenzéki képviselők egyetértettek abban, hogy a kormány törvénycsomagja rendőrállammá teszi Szlovákiát. Daniel Lipšic (OĽaNO) rámutatott: "Robert Fico miniszterelnök azt állítja, hogy Szlovákiában nőtt a biztonsági kockázat mértéke, ezért gyorsított eljárásban kell intézkedéseket hozni. Az államfőnek ugyanakkor nincsenek ilyen információi. Úgy tűnik, egyikük nem mond igazat." Lipšic szerint természetesen Fico hazudik, mégpedig azért, hogy a választások előtt olyan emberként tűnhessen fel, aki képes megvédeni Szlovákiát. Kiska korábban azt állította, hogy a rendelkezésére álló adatok szerint a terrorfenyegetettség Szlovákiában a lehető legalacsonyabb szinten van. Pavol Zajac (KDH) szerint a terrorellenes törvények indokolatlanul csorbítjkák az állampolgárok egyéni szabadságát és jogait. Szerinte Ficóék a csomaggal csupán a közelmúlt botrányait akarják palástolni. Zajac példaként a vajkai komp, az Általános Egészségbiztosító, illetve a Vladimír Jánoš smeres exképviselő által alobalba tekert pénzkötegek ügyét hozta fel. A Büntető Törvénykönyv módosításait tartalmazó terrorellenes törvénycsomagot a parlamentnek azért kellett újratárgyalnia, mert Andrej Kiska államfő azt korábban megvétózta. Indoklása szerint "a kormány nem mutatta ki egyértelműen, hogy olyan lenne a biztonsági helyzet Szlovákiában, amely indokolná 16 törvény módosítását, ráadásul gyorsított eljárásban, ahogy azt sem, hogy a már létező törvények nem lennének elégségesek a lehetséges veszély elhárításához." Kiska további kifogása az volt, hogy a terrorellenes törvénycsomag  veszélyesen megbontja az állambiztonság fenntartása és az egyéni szabadság, valamint a magánélethez való jog biztosítása közötti egyensúlyt. Az államfő hangsúlyozta, hogy a rendőrség és a titkosszolgálatok, melyek jogköreit most kiszélesíteni készülnek, sokkal általánosabb tevékenységet folytatnak, amely nem csak a terrorelhárításra korlátozódik. Hozzátette: az ilyen súlyú törvények módosítását alapos szakmai vitának kell megelőznie, melynek keretében elemzik a jelenleg hatályban lévő törvények hatékonyságát a terrorelhárítás, de a faji és vallási jellegű uszítás terén is. Az államfő szerint csak azokat a pontokat szabadna bennehagyni a csomagban, melyek közvetlenül összefüggenek az elfogadott alkotmánymódosítással. A terrorellenes törvénycsomag intézkedéseiről itt és itt olvashat bővebben. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?