A piszok, a rágcsálók és a rohadt élelmiszer miatt szigorítanak az üzletek ellenőrzésén

Richard Takác
Pozsony |

A szlovákiai élelmiszerüzletekben továbbra is rengeteg hiányosságot tárnak fel az ellenőrök, ráadásul még mindig gond van a kettős minőséggel is. A földművelésügyi tárca szerint a kereskedők ezért még szigorúbb ellenőrzésekre számíthatnak, a legkisebb kormánypárt pedig az adóterheiket is megemelné.

A szlovákiai élelmiszerüzletek egy része az egyre szigorúbb büntetésekből sem tanul. Az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet (ŠVPS) szerint a munkatársaik csak az elmúlt hónapban 223 célzott élelmiszer-higiéniai ellenőrzést hajtottak végre a standard munkaidőn kívül, amiből 165 jutott a szuper- és hipermarketekre, az eredmény pedig az ellenőröket is meglepte. Az ilyen ellenőrzések több mint 55%-ánál találtak kisebb-nagyobb hiányosságokat. 

„Az üzletekben végzett célzott élelmiszer-ellenőrzések rendkívül aggasztó eredményt hoztak. Az esténként és a hétvégéken végrehajtott ellenőrzéseknél, amikor pedig a legtöbb ember van az üzletekben, csaknem ötször annyi hiányosságot tártak fel, mint a rendes munkaidőben elvégzettek esetében, amit rendkívül aggasztónak tartok”

 – mondta el Richard Takáč (Smer) földművelésügyi miniszter.

Rendetlenség, piszkos polcok, raktárak és hűtőberendezések, rágcsálók, rohadt, penészes zöldség és gyümölcs – az ellenőrök szerint ezek a leggyakoribb hibák. „Természetesen figyelembe vesszük a hiányosságok mértékét is. Nem mindegy, hogy az ellenőrök három joghurtot találnak egy üzletben a lejárati idő után, vagy rágcsálók nyomait az eladótérben és a raktárakban” – emlékeztet Martin Chudý, az ŠVPS központi igazgatója. Idén januártól június végéig szerinte 846 helyszíni bírságot szabtak ki a kereskedőkre, összesen 18 986 euró értékben. Jogerős határozattal 515 közigazgatási eljárást zártak le, amelyekben 949 370 eurós bírságot szabtak ki. A közigazgatási eljárásban kiszabott legnagyobb bírság 45 ezer euró volt.

Kettős minőség

Az ellenőrök az elkövetkező időszakbab azonban az élelmiszerek minőségére is nagyobb figyelmet fordítanak. 

„A földművelésügyi tárca az élelmiszerek szokásos hatósági minőségi ellenőrzésével párhuzamosan az élelmiszerek kettős minőségével kapcsolatos szabálytalanságokra is nagyobb figyelmet fordít”

 – állítja Richard Takáč. Kettős minőség alatt azt a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot értjük, amikor két uniós tagállamban megegyező márkanévvel, csomagolásban, ám jelentősen eltérő összetétellel vagy egyéb jellemzőkkel árusítanak egyazon terméket. Az Európai Bizottság – a visegrádi országok kezdeményezésére – már korábban síkra szállt az ilyen kereskedelmi gyakorlat ellen, aminek köszönhetően a vonatkozó uniós szabályozást felülvizsgálták és a fogyasztók védelmét megerősítették. A folyamat eredményeként az élelmiszerek kettős minőséggel történő forgalomba hozatalát tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősítették, és az előírást megsértő vállalkozásokat komoly bírsággal sújthatják. „Mindezek ellenére Szlovákiában továbbra is találkozunk ezzel a gyakorlattal, az elkövetkező időszakban így szigorítjuk az ezzel kapcsolatos ellenőrzéseket” – figyelmeztet Takáč.

A földművelésügyi miniszter szerint a szlovák jogszabályok lehetővé teszik, hogy az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet 2024. július 1-jétől ellenőrizze az élelmiszerek kettős minőségét. 

„A felügyelet véglegesíti a módszertant, és hamarosan aktív ellenőrzésekbe kezd, hogy Szlovákiában is véget vessünk ennek a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak. Példaként a szomszédos Csehországot említhetem, ahol a Szlovákiában idén elfogadott törvényhez hasonlót alkalmaztak, aminek köszönhetően ott már nincs probléma az élelmiszerek kettős minőségével”

 – állítja Takáč.

Sok a panasz

A szlovákiai vásárlók részéről továbbra is rengeteg panasz érkezik az élelmiszerek kettős minőségére. Különösen most, a nyári szabadságolások idején még többen hasonlítják össze a külföldön vásárolt élelmiszereket az itthoniakkal, és jutnak arra a meggyőződésre, hogy a nagy élelmiszergyártók régiónk vásárlóit másodrangú fogyasztóknak tekintik a nyugati uniós tagországokban élőkhöz képest. 

„Ha az árunak ugyanaz a csomagolása, a fogyasztó elvárja, hogy az áru összetétele is azonos legyen. Ezért indítunk egy átfogó minőségellenőrzést ezzel kapcsolatban, amihez előkészítjük a laboratóriumainkat. Az ellenőrzések teljesen átláthatóak, nyíltak lesznek, így senki sem állíthatja majd azt, hogy diszkrimináljuk őket, vagy bármilyen módon hátrányos helyzetbe hozunk egyes gyártókat”

 – tette hozzá Chudý. Szerinte a kettős minőség ellenőrzése során több országból (kettő vagy három) vesznek majd mintát ugyanabból az áruból. „Az áru megjelenését és összetételét is értékelni fogjuk, miközben az áru gyártója és eladója is lehetőséget kap a véleményezésre” – ígéri Chudý, aki szerint az ilyen típusú ellenőrzésekre évente kétszer kerítenek majd sort, miközben évente így nagyjából 50 terméket ellenőrizhetnek.

Növelnék az adót

Az üzletláncoknak azonban nem csupán a szigorúbb ellenőrzésekre kellene felkészülniük. A legkisebb kormánypárt, az SNS felszólította a földművelésügyi minisztert, hogy a jövő évi állami költségvetéssel kapcsolatban nyújtson be egy törvényjavaslatot az áruházláncok megadóztatásáról is. Zuzana Škopcová, az SNS elnöki irodájának a vezetője szerint a pártjuk meg van győződve arról, hogy az államháztartás konszolidálásának az egyetlen módja az, ha azokat adóztatják meg, akiknek erre telik, miközben az üzletláncok állítólag épp ebbe a kategóriába tartoznak. Az SNS szerint az állam eddigi hozzáállása az üzletláncokhoz nem hozta meg a várt eredményt, az élelmiszerek ára ugyanis látványosan megugrott, miközben az üzletláncok a nyereségüket kiviszik külföldre. Az üzletláncok megadóztatásával az SNS szerint az állam elegendő pénzhez juthatna ahhoz, hogy a szociálisan hátrányos helyzetűeket kárpótolja a drága élelmiszerekért. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?