Az elmúlt két hónapban a BMW lipcsei gyárában sem dolgoztatták agyon az alkalmazottakat, a német autógyártók termelése áprilisban 70%-kal csökkent az egy hónappal korábbihoz képest.
A német és cseh bukórepülésbe Szlovákia is beleszédül
Soha nem látott zuhanást produkáltak a koronavírus-járvány miatt a német iparvállalatok, amelyek könnyen a szlovákiai cégeket is magukkal ránthatják. Szlovákia kivitele már márciusban csaknem az ötödével csökkent, miközben az autógyártók lehetnek a legnagyobb vesztesek.
Rekordmértékben, a vártnál jóval erősebben csökkent a német ipar teljesítménye áprilisban, mivel a koronavírus-járvány a termelés felfüggesztésére vagy visszafogására kényszerítette a vállalatokat. A német statisztikai hivatal (Destatis) szerint Németországban 17,9%-kal zuhant az ipari termelés áprilisban az előző hónaphoz képest, ilyen hatalmas zuhanásra még soha nem volt példa. A termelés minden szektorban zsugorodott, az autógyártás járt a legrosszabbul, ahol 70%-os havi visszaesést tapasztaltak.
Thomas Gitzel, a VP Bank Group elemzője szerint a koronavírus-válság hatása két hónap alatt mélyebb nyomot hagyott a német ipari termelésben, mint a 2008–2009-es gazdasági világválság.
Az új megrendelések ráadásul több mint a negyedével estek vissza, ez pedig azt sugallja, hogy nem lesz túlságosan gyors a kilábalás.
Carsten Brzeski, az ING Ausztriáért és Németországért felelős közgazdásza arra figyelmeztetett, hogy bár májusban és júniusban – a járvány terjedését korlátozó szigorú intézkedések lazításával párhuzamosan – erőteljesen megugorhat a gazdaság, így az ipar teljesítménye is, a kilátások nem túl rózsásak. A szövetségi kormány előrejelzése szerint Németország hazai összterméke 6,3 százalékkal csökkenhet az idén, ez a legnagyobb visszaesés a második világháború utáni német történelemben. Jövőre viszont már 5,2 százalékos növekedés következhet, és a legnagyobb európai gazdaság 2022 elejére érheti el a járvány előtti szintet.
A német ipar visszaesése a szlovákiai cégeknek is súlyos károkat okozhat.
„Szlovákia egy nyitott és exportorientált ország, a gazdaság járvány utáni újbóli beindítása sokban függ majd a legfontosabb külkereskedelmi partnereinktől, és attól, hogy sikerül-e növelni az eladásainkat ezek piacain”
– nyilatkozta Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. Márpedig, ha a német kereslet csökken, ez nehezen fog menni, Szlovákiának ugyanis továbbra is Németország a legfontosabb külkereskedelmi partnere: a szlovák kivitel több mint 22 százaléka talál gazdára a német piacon.
Tovább tetézi a bajt, hogy áprilisban a cseh ipar teljesítménye is több mint a harmadával maradt el az egy évvel korábbitól, miközben Csehország a második legfontosabb kereskedelmi partnerünk, ahová a szlovák kivitelnek még mindig több mint a tizede irányul. A nyugat-európai kereslet csökkenését Szlovákia ugyanakkor már márciusban is megérezte, amikor csaknem az ötödével csökkent az ország kivitele az egy évvel korábbihoz képest.
(mi, TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.