A mobil gát védte meg a fővárost

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Néhány napja védi a fővárost a megáradt Dunától az a két kilométeres árvízvédelmi fal, amelyet a 2002-es árvíz után építettek 32 millió euróért.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Néhány napja védi a fővárost a megáradt Dunától az a két kilométeres árvízvédelmi fal, amelyet a 2002-es árvíz után építettek 32 millió euróért. Ha nem készült volna el, akkor biztos, hogy az idei áradás teljesen elöntötte volna Pozsony belvárosát, a víz becslések szerint több mint egy méteres lett volna az utcákon.

A mobil gát érdekessége, hogy szinte teljes egészében alumíniumból készül, csak a csavarok és összekapcsoló szerkezetek vannak rozsdamentes acélból. Az alumíniumnak köszönhetően a falat sokkal könnyebb összeszerelni, s épp az a legnagyobb előnye, hogy gyorsan kihelyezhető. Például egy 100 méter hosszú, két méter magas védvonalat öt ember 3 óra alatt készít el.

A mobilfal kiépítése viszont komoly földmunkát és beton alapozást igényel. A medréből kilépő víztömeg megtartásához kifejlesztett falat hat méter mélyre beágyazott oszlopokkal lehet csak stabilizálni. Az acélgerendák közül a legalsó vastag tömítéssel érintkezik a talajjal a szivárgás megakadályozása érdekében, a többi elem ennél vékonyabb szigeteléssel kapcsolódik egymáshoz. A fal betétgerendái alumínium, magnézium és szilícium ötvözetéből készültek. Bár a gát akár jégnek vagy az oldalának csapódó fadaraboknak is ellenáll, esetleges sérülésekor hagyományos homokzsákokból építenének egy másodlagos védelmi vonalat.

Pozsonyt három méter szélességű egymásra illesztett betétgerendák védik, mindegyik 21 kilós. A gerenda mindkét oldalán S alakú kiugrás van, aminek köszönhetően tökéletesen egymásba lehet kapcsolni két gerendát.

A fővárosi mobil gátat 12 méteres magasságra tervezték. Ha a Duna ettől is magasabb lenne, a védőfalat nem lehetne azonnal megemelni, ilyen esetre teljesen át kellene építeni a rendszert. A falnál használt betétgerendák egyébként üregesek, így amint érintkeznek a folyóval, megtelnek vízzel, ami tovább növeli stabilitásukat.

A mobil gát elemei nem igényelnek különleges karbantartást, az árhullám levonulása után lemossák őket, és egy raktárba kerülnek. Nem klimatizált raktárhelyiségben vagy konténerben is el lehet rakni a szerkezetet.

A fővárosi Károlyfalu városrész példája is igazolja: a gát építésekor kulcsfontosságú a megfelelő alapozás. Károlyfaluban ugyanis a gát alatt, a földön keresztül szivárgott át a víz. Az ok: a föld alatt „csak” ötméteres fal védi a partot, szakértők szerint legalább 10 méter mélyre kellett volna építeni. Az óvárosi szakaszon több mint 12 méteres a gát alapjának mélysége.

A mobil gát egyébként nyugaton már bevettnek számít, Németországban és Ausztriában az utóbbi 20 évben szinte mindenütt kiépítették a rendszert. Nálunk még viszonylag újdonságként hat, Magyarországon is csak az utóbbi években épültek ki az első mobil gátas szakaszok. (dem, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?