A nyugdíjasoknak továbbra is a napi élelmiszer-vásárlás jelenti a legnagyobb kiadást
A megélhetési költségek szippantják el a nyugdíjasok bevételeinek a nagy részét
Szlovákiában egyre több a nyugdíjas, az anyagi helyzetük azonban továbbra sem nevezhető rózsásnak. A kiadásaik jóval több mint felét a rezsidíjak és az élelmiszer-vásárlás emészti fel, és az ezt mérő mutatók szerint a szlovákiai nyugdíjasok helyzete az egyik legrosszabb az Európai Unióban.
A szlovákiai nyugdíjasok havi kiadásainak az 57 százalékát teszik ki a rezsiköltségek és az élelmiszerek vásárlására fordított összegek – derül ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat felméréséből. Szlovákiának ezzel sikerült felküzdenie magát az ezt mérő uniós toplista „élvonalába”, megelőzve az összes szomszédos országot. A 27 országot tömörítő Európai Unióban e tekintetben csupán Romániában, Bulgáriában és Litvániában rosszabb a nyugdíjasok helyzete, mint Szlovákiában. Csak összehasonlításképpen: a szomszédos Ausztria nyugdíjasai az élelmiszerek vásárlására és a rezsiköltségekre a kiadásaik csupán harmadát költik.
Az Eurostat adatai szerint a szlovákiai nyugdíjasok éves fejenkénti bruttó bevételei 5368 euró, míg az átlagos kiadásaik 4145 euró körül mozognak.
„Az egy nyugdíjasra jutó éves lakhatási költségek elérik a 987 eurót, az élelmiszer-vásárlás pedig jóval több mint 1000 eurót visz el. A harmadik legnagyobb kiadást a nyugdíjasok számára a közlekedés jelenti, amelyre átlagosan 290 eurót fordítanak, míg a gyógyszerek átlagosan 210 eurót nyelnek el. Ez utóbbi természetesen a nyugdíjasok által ténylegesen fizetett összeget jelenti, vagyis nem a gyógyszerek teljes árát”
– nyilatkozta lapunknak Lenka Buchláková, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. Szerinte az sem meglepő, hogy az összes vizsgált korcsoport közül a nyugdíjasok fizetik a legnagyobb összeget a gyógyszerekért. Ami az élelmiszereket illeti: a nyugdíjasok ezek közül a péksüteményekre, a tejtermékekre és a húsra költik a legnagyobb összeget, míg a zöldségre és gyümölcsre fejenként alig 170 eurót. „Az Európai Unióban egyébként a luxemburgi nyugdíjasok vannak a legjobb helyzetben, az ő bevételeiknek csupán a negyedét viszi el a rezsiköltség és az étkezés. Nyugdíjasként Romániában a legnehezebb az élet, ahol az említett kiadások a nyugdíjasok bevételeinek a 62 százalékát viszik el, és hasonló a helyzet Bulgáriában is” – mondta Buchláková.
Ha csak a lakhatási költségeket, az energia- és üzemanyagárakat tekintjük, Szlovákia és Csehország uniós elsősége vitathatatlan: az itt élő nyugdíjasok kiadásainak nagyjából a 28 százalékát teszik ki ezek a tételek. E tekintetben megelőzzük Norvégiát (26,9%) és Svédországot (26,7%) is. Míg Görögországban és Spanyolországban ez csupán 15, Máltán pedig 9 százalék körül mozog.
Buchláková szerint a nyugdíjasok megélhetési problémáit az elkövetkező időszakban egyre nagyobb figyelem övezi majd, a nyugdíjasok száma ugyanis évről évre növekszik. Pozsony megyében a számuk például az elmúlt tíz évben több mint 13 százalékkal nőtt. Anyagilag azonban még mindig a pozsonyi nyugdíjasok vannak a legjobb helyzetben: míg országos átlagban az elmúlt tíz évben 28 százalékkal nőttek a nyugdíjak, Pozsonyban több mint 32 százalékos növekedést mértek, Eperjes megyében pedig csupán 25 százalékosat. A Szociális Biztosító adatai szerint az öregségi nyugdíj jelenleg átlagosan havi 482 euró körül mozog.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.