Nem számítanak ritkaságnak az országban azok a gyilkosságok, amelyeket pszichikai betegséggel küzdő személyek követnek el legálisan tartott lőfegyverrel. A szakértők egyetértenek abban, hogy a rendszer nem tudja kiszűrni őket, a rendőrség viszont állítja, évről évre több kérvényezőtől tagadják meg a fegyvertartási engedély kiadását.
A lelki betegek is fegyverhez juthatnak
Ľubomír Harman Dévény-újfalun, Ógyallán a városi rendőr – mindketten legálisan tartott fegyverekkel gyilkoltak, s mindkettőjüknél beigazolódott, hogy pszichés problémákkal küszködtek. Ez derült ki a 26 éves Martinról is, aki hétfőn meggyilkolta volt élettársát és önmagával is végzett. Nem kizárt, hasonló következtetésre jutnak annak a 68 éves férfinak az esetében is, aki csütörtökön éjjel lőtt le egy fővárosi lépcsőházban egy 75 éves férfit.
Beteg gyilkosok
Martin édesanyja a gyilkosságot követően elárulta az újságíróknak, hogy fiánál az autizmus egyik formáját, Asperger-szindrómát diagnosztizálták. A betegségben szenvedők közös vonása, hogy merev belső szabályrendszerükhöz görcsösen ragaszkodnak, a közösségi lét íratlan szabályaival folyamatosan összeütközésbe kerülnek, ami számos nehézséget okoz számukra a közösségben. Az aránylag visszafogott magatartásukat időről időre rendkívül agresszív viselkedés váltja, mely során komoly veszélyt jelenthetnek környezetükre, ilyenkor ugyanis kiszámíthatatlanok. Arra is Martin anyja utalt, hogy nagy valószínűséggel lefizetett egy pszichológust, hogy megkapja a fegyvertartási engedélyt.
Lucia Miháliková, a fővárosi kerületi rendőrszóvivő szerint már vizsgálatot indítottak az állítólagos lefizetés kapcsán. „A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség vizsgálja azt a korrupciós ügyet, amely az érintett fegyvertartási engedély kiadása kapcsán merült fel” – közölte Miháliková.
Hiányzó nyilvántartás
Karol Kleinmann pszichológus szerint teljesen szokványos, hogy a pszichikailag labilis személyek mindent elkövetnek annak érdekében, hogy megkerüljék a kötelező pszichológiai vizsgálatot. Ha az engedélyt nem kapják meg az egyik orvostól, elmennek egy másikhoz, vagy egyszerűen meghamisítják azt. „Mivel nincs központi nyilvántartás, gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk. Sem a pszichológus, sem az orvos, sem a pszichiáter nem tud központilag információkat betáplálni a fegyvertartási engedéllyel rendelkező személyek nyilvántartásába, mert nem létezik ilyen elektronikus nyilvántartás” – nyilatkozta a közszolgálati rádiónak Kleinmann. Így nem lehet kideríteni, hányszor volt már valaki pszichológiai kivizsgáláson, vagy milyen indoklás miatt nem ajánlotta az orvos a fegyvertartási engedély kiadását.
A pszichológus arra is figyelmeztetett, hogy az elmúlt időszakban harminc százalékkal megugrott a fegyvertartási engedélyt kérvényezők száma. „A különböző terrortámadások után kezdett emelkedni ez a szám, mintha mindenki fegyvert akarna az országban és különösen azok, akik pszichikai betegségben szenvednek, mert ők a betegségük miatt még nagyobb veszélyben érzik magukat” – fűzte hozzá Kleinmann.
Ľubomír Ábel, az országos rendőrfőkapitány helyettese szerint viszont a környező országokkal összehasonlítva Szlovákiában vannak a legszigorúbb szabályok a fegyvertartási engedély kiadására. Ezt igazolja szerinte a már kiadott engedélyek megvonása.
„Csak 2017-ben több mint 25 ezer fegyvertartási engedélyt adtunk ki, s 197 esetben bevontuk a már kiadott engedélyeket” – állítja Ábel. Meggyőződése, hogy az egyén mulasztása és a rendszerhiba között különbség van, ám a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők központi elektronikus nyilvántartásának kialakításától nem határolódik el. Azt, hogy mikorra készülhetne el, nem tudta megmondani. (dem, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.