Illusztráció
A kutyákba ültetett csip legfeljebb 10 euróba fog kerülni
Legfeljebb 10 euróba fog kerülni a csip beültetése a kutyákba. Az erre vonatkozó állatorvosi törvény szeptember 1-jén lép érvénybe. A törvény szerint az állatorvos nem kezelhet olyan kutyát, amelybe nincs csip ültetve. Kivételt csak az életmentő beavatkozások képeznek.
Az állatorvosok szerint az állattulajdonosoknak nem kell félniük a csipektől. „A csipezés nem okoz nagyobb fájdalmat, mint a szokásos oltás. Az egész beavatkozás, illetve ennek nyilvántartásba vétele 20-30 percet vesz igénybe” – magyarázta Silvia Štefáková, a Szlovák Állatorvosi Kamara elnöke. A szegénységben élő állattulajdonosoknak, illetve azoknak, akik csak minimális nyugdíjat kapnak, az állam téríti a kiadásokat.
Azokat a kutyákat, amelyek augusztus 31-e előtt születtek, és nem szorulnak orvosi ellátásra, legkésőbb 2019. október 31-ig lehet csippel ellátni. Ez azonban nem érvényes akkor, ha a kutyát el akarják adni vagy más tulajdonoshoz kerül, illetve ha az karanténba vagy állatmenhelyre kerül. Ha megváltozik a kutya gazdája, akkor az eredeti tulajdonosnak 21 napon belül kell bejelentenie az új tulajdonost az állatorvosnál. Ugyanígy kell eljárni abban az esetben is, ha az állat kimúlik.
A vemhes kutyákba szintén csipet kell ültetni. Tervezett vemhesség esetén ezt még a befedezés előtt kell megoldani, váratlan vemhesség esetében pedig a lehető leghamarabb. Azokat a kutyákat, amelyek augusztus 31-e után születtek, a születéstől számított 12 héten belül kell csippel ellátni. Azok az állattulajdonosok, akik nem tesznek eleget a törvény által előírt kötelességüknek, akár 50 eurós büntetést is kaphatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.