Európa egyik legmodernebb büntetőjogi kódexeit sikerült elfogadnia a parlamentnek: a büntető törvénykönyv után a képviselők kedden este az új perrendtartásra is rábólintottak. Az igazságügyi miniszter mégsem elégedett, mert az új norma többszörös kompromisszum eredménye. Csak januárban lép hatályba, de egyesek máris bejelentették: hamarosan megpróbálják módosítani.
A kompromisszumok kompromisszuma
Sőt értesülések szerint a KDH még a kormányból való kilépést is fontolgatta. Mivel a Btk. és a perrendtartás szorosan összefügg, s az előbbit már pénteken elfogadták a képviselők, a politikusoknak érdekük volt az utóbbit is jóváhagyni. Ezért úgy döntöttek, addig fognak tárgyalni, amíg nem egyeznek meg. Gál Gábor, a kódexek parlamenti előadója az eredményt a kompromisszumok kompromiszszumának nevezte.
A sok egyeztetés ellenére mindkét törvénybe becsúszott egy-két olyan dolog is, amelyet hamarosan megpróbálnak külön indítvánnyal korrigálni. Például a Btk. egyik cikke nehezítheti az újságírók munkáját, a perrendtartásban pedig Roman Vavrík (SDKÚ) utólag próbálja majd megváltoztatni a lehallgatásokra vonatkozó részt. Eredeti javaslata szerint a megfigyelés tényéről az adott személyt hat hónapon belül kellett volna tájékoztatni. A miniszter szerint ez ellehetetlenítené a szervezett bűnözés elleni harcot, s a kompromisszum az, hogy a lehallgatásról három éven belül kell értesíteni az illetőt.
A szakemberek elismerik, a régi kommunista kódexeket ideje volt már felváltani modern törvényekkel, s bár a most elfogadott perrendtartás nem tökéletes, a főügyész is elégedett. Dobroslav Trnka csak azt kifogásolta, hogy az új szabályok már januárban hatályba lépnek, azaz alig van idő alapos áttanulmányozásukra.(sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.