A Hlas engedetlen képviselői a kormány morális szemaforjaként működnének

sltrs
Pozsony |

Futószalagon adják az interjúkat a médiának a Hlas mérsékeltebb szárnyának képviselői – az ellenállásuk miatt kerülhetett sor több törvényjavaslatról szóló szavazás februárra halasztására. Az érintettek egybehangzóan állítják, hogy nem akarják bedönteni a Fico-kormányt, de az erkölcstelen döntésekkel problémájuk van.

Míg a tegnapi nap folyamán Samuel Migaľ a SME napilapnak adott interjút, Ján Ferenčák a Denník N, Radomír Šalitroš pedig az aktuality.sk hasábjain magyarázta a csoport álláspontját. Egybehangzó állításaik szerint mindent megtesznek azért, hogy ne verjék szét a kormánykoalíciót, viszont kifejezésre akarják juttatni az elégedetlenségüket.

Az értelem hangja

Šalitroš elmondása szerint a négyfős képviselőcsoport bizonyos módon az értelem hangjaként, a kormány morális szemaforjaként szeretne működni a későbbiekben. A képviselők egyelőre nem egységes platformként lépnek fel a kormányon belül, de a céljaik egységesek: támogatják, ami a kormányprogramban szerepel, az „értelmetlen döntésekben” pedig problémát látnak. 

Šalitroš a beszélgetésben hangsúlyozta, a számukra elfogadhatatlan tervek kapcsán mindent megtesznek, hogy azoknak a hatását mérsékeljék, vagy az elfogadásukat is megakadályozzák. 

A képviselő példaként említette Richard Glück (Smer) salátatörvényét, ami az iskolaügyi szabályozás kapcsán tette volna lehetővé a miniszterelnöknek, hogy kihagyja az európai ügyekkel foglalkozó bizottságban a kötelező beszámolóit. Šalitroš szerint ha a kormány célja, hogy kivonja a kormányfőt a kapcsolattartásból, akkor akár egyenesen meg is szüntethetnék a bizottságot. A képviselőket aggasztják a kormánykoalíció erkölcsileg kétséges húzásai is – például Lucia Plaváková (PS) durva minősítése a gépére ragasztott szivárványos matricák kapcsán, vagy Plaváková ellenzéki párttársa, Michal Šimečka visszahívása a parlament alelnöki tisztségéből.

Šalitroš más pontokban sem azonosult a kormány elképzeléseivel, többek között kifogásolta az orvosok börtönbüntetéssel való fenyegetését – ami véleménye szerint csak a társadalom megosztottságának növelésére alkalmas.

Államférfiúi gesztus

Az elégedetlenkedő hlasos képviselők csoportjába tartozó Ján Ferenčák a véleménye szerint államférfiúi gesztust tett az orvosok kapcsán tartott szavazáson: a voksa kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy a kezdeményezést elfogadják.

A négy képviselő az orvosokat érintő szankciókat tartalmazó, veszélyhelyzetről szóló törvénymódosítás megszavazásánál furcsa, de betonbiztos taktikát választott. Migaľ és Šalitroš a törvény ellen szavaztak, míg Ferenčák a negyedik tag, Roman Malatinec társaságában támogatta a javaslatot. Mivel mind a négyen jelezték jelenlétüket, a parlament határozatképesnek bizonyult, a voksok egyenlő arányban való megosztása pedig biztosította, hogy a kormánykoalíció többsége véletlenül se kerüljön veszélybe az ellenzéki képviselők miatt – miközben néhányan azért szimbolikusan tiltakoznak.

Ferenčák szerint amennyiben elbuktatják a törvényt, a kormány mellett a Hlas is szétesett volna, ugyanis a belső feszültségek a párton belül is egyre fokozódtak. Bár a képviselő nem elégedett a döntésével és a helyzet mielőbbi rendezését követeli, nem akarja a Fico-kabinet bukását okozni.

A négy képviselő a szavazás kapcsán az utolsó pillanatban megpróbálta megváltoztatni a javaslatot – az orvosokra vonatkozó szankciókat enyhítették volna – de nem jártak sikerrel.

Kamil Šaško és Ján Ferenčák

Tüske a jövőben is

A képviselők egyhangúlag állítják, hogy a későbbiekben is a józan ész szabályait szem előtt tartva döntenek majd. Šalitroš szerint a kormánykoalíció stabil magját alkotják, de nem támogatnak feltétel nélkül minden kezdeményezést – köztük olyan javaslatokat, melyeket a kormányprogram meg sem említ. A képviselő úgy látja, hogy a véleményükkel nincsenek egyedül, más koalíciós kollégáik is nehezményezik, hogy fontos törvények kapcsán nem kommunikálnak velük, és gyakran csak a szavazás napján értesülnek egy-egy fontos változásról.

Šalitroš nem erősítette meg, hogy a kormány legliberálisabbnak tartott minisztere, az SNS által gyakran bírált iskolaügyi tárcavezető, Tomáš Drucker is a köreikbe tartozna. A vezetési stílusa miatt sok kritikával találkozó Matúš Šutaj Eštok pártelnököt azonban nem kritizálta, a menedzseri képességeit dícsérte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?