Ugrásszerűen megnőtt a családon belüli bűnesetek száma az utóbbi években. Egyelőre kérdéses, hogy több a bűneset, vagy nagyobb arányban jelentkeznek-e az áldozatok.
Ugrásszerűen megnőtt a családon belüli bűnesetek száma az utóbbi években. Egyelőre kérdéses, hogy több a bűneset, vagy nagyobb arányban jelentkeznek-e az áldozatok.
Az utóbbi években nőtt a családon belüli erőszakként kvalifikált esetek száma – derült ki a Pátria rádió szombati műsorából. Both Péter dunaszerdahelyi járás rendőrkapitány elmondása szerint csak a tavalyi évben a járásban 119 ilyen esetet vizsgáltak ki. Idén az első negyedévben 22 bejelentés történt.
A bejelentések megnövekedésének egyik oka a nagyobb érzékenység lehet. Az utóbbi években több olyan eset is borzolta a kedélyeket, amikor kiderült, a megvert nőnek azért kellett meghalnia, mivel korábban a hatóságok nem vették komolyan a bejelentést. Azóta a főügyészség is nagyobb hangsúlyt fektet a kérdésre.
Ha hat-hét éve valaki megfenyegette a másikat, az esetek 80%-ban szabálysértésként lett klasszifikálva – mondta Both Péter, aki szerint most már az esetek nagy részében büntetőeljárás indul. A bántalmazottnak, bejelentőnek egy kérdőívet kell kitöltenie a rendőrségen, ezután indul az eljárás. Lehet, hogy meglepő, ám a bejelentők egy része férfi, nem csak nők fordulnak a hatóságokhoz.
„Nem csak testi bántalmazásra kell gondolni, gyakori a lelki terror, amelynek különböző formái lehetnek, olyanok, amelyekkel korlátozzák a bántalmazott személyi szabadságát” – tette hozzá a rendőrkapitány. Ha indokolt, a rendőrség előzetes letartóztatásba helyezi az erőszaktevőt, hogy a bírósági eljárás végeztéig ne tudjon visszaélni helyzetével.
Az ilyen esetekben hivatalból pszichológus szakértő is segíti a nyomozást. Haidová Katarína klinikai pszichológus, bírósági szakértő elmondása szerint első lépésben kategorizálják a kapcsolatot: szimmetrikus vagy aszimmetrikus, vagyis az egyik fél által dominált kapcsolatról van-e szó. Ez alapján is keresik ezután a rendőrök a bizonyítékokat, az indítékokat.
A pszichológus szerint nehéz megmondani, miért nőtt a bejelentett esetek száma. Egyrészt több ilyen jellegű bűncselekmény történhet, másrészt a hasonló esetek medializációja segíthet abban, hogy többen jelentkeznek a rendőrségnél – nem csak az áldozatok, de adott esettben akár a bántalmazott környezetében élők is. (r)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.