A Beneš-dekrétumokról nem volt szó Komáromban

Komárom |

<p>Még ebben a ciklusban Szlovákiában is találkoznak az Interparlamentáris Unió magyar és szlovák nemzeti csoportjain belül működő baráti tagozatok - mondták el csütörtökön közös komáromi sajtótájékoztatójukon az Interparlamentáris Unió (IPU) magyar és szlovák nemzeti csoportjainak elnökei.</p>

Rubovszky György, a magyar-szlovák baráti tagozat elnöke úgy fogalmazott: a Beneš-dekrétumok ügyével összefüggésben 2007 óta a két tagozat közötti kapcsolat "megfagyott, azóta ma ülünk először egy asztalnál". -  Kijelentésével arra utalt, hogy Szlovákia parlamentje 2007 őszén kinyilvánította, érvényben tartja a háború után született Beneš-dekrétumokat.

Az akkori csehszlovák államfő, Eduard Beneš nevéhez kötődő dekrétumok a kollektív bűnösség elve 
alapján megfosztották a szudétanémeteket a csehszlovák állampolgárságtól, elkobozták a vagyonukat és kitelepítették őket az országból. Hasonló módon sújtották a Beneš-dekrétumok a több mint félmilliós szlovákiai magyarságot is.

Rubovszky György közölte, elfogadja a pozsonyi meghívást, hogy a párbeszéddel enyhíteni lehessen a helyzeten.

Miroslav Číž, az IPU szlovák nemzeti csoportjának elnöke közölte, a találkozó napirendjén nem szerepelt a Beneš-dekrétumok ügye, - mint mondta - nem azokat az ügyeket tárgyalták, "melyek bántanak bennünket". Álláspontja szerint a vitás kérdéseket a két parlament bizottságainak kell megoldaniuk és a dekrétumok ügye szakértőket igényel.

Hárs Gábor, az IPU magyar nemzeti csoportjának elnöke elmondta, a két fél áttekintette a magyar-szlovák kapcsolatok helyzetét és a feszültséget okozó kérdéseket, mint a módosított szlovák nyelvtörvényt és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ügyét, valamint a két baráti tagozat és a két parlament együttműködésének lehetőségeit, és a párbeszéd folytatásában állapodtak meg.

Az Interparlamentáris Unió (IPU) szuverén államok parlamentjeinek szövetsége. A világ parlamentjeinek párbeszédére létrehozott szervezet fő feladata a parlamentarizmus, a parlamenti intézmények fejlesztése. A háború előtti évtizedekben az államok és nemzetek megbékélésének ügyén fáradozott, célként határozta meg az egyes államok bel- és külpolitikájának demokratizálását. A háború és a békekötések után a kisebbségi kérdés figyelemmel kísérése vált a nemzetközi szervezet egyik fontos feladatává.

(TASR-felvételek)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?