Komáróc. A 2000-ben alakult Kanyapta menti falvak társulása egyebek mellett azt a célt tűzte ki maga elé, hogy kiépíti hat település csatornarendszerét.
21. századi vízfakasztás
Az „elfeledett” községekben a mai napig nincs vezetékes víz, a kutak vizének nitrát, mangán és ólomtartalma pedig aggodalomra adhat okot. A nehézfémek jelenlétéért a kassai vasmű közelsége és negyven éves üzemelése okolható, a vállalattal egyébként szintén együttműködést kezdeményezett a társulás. A Bódva-menti településszövetség mellett működő társulás elnöke, Szaniszló Sándor lapunknak elmondta, hogy a huszonhét kilométeres vízvezeték, amely 4500 lakos életkörülményeit változtatná meg, hozzávetőlegesen 80 millió koronába kerülne. A Kassát ellátó gerincvezetékre kapcsolódó vízvezeték annak idején előkelő helyen szerepelt a kerület vidékfejlesztési tervében, ám a tisztázatlan tulajdonjogi viszonyok miatt a munkálatokat nem lehetett elkezdeni. A gyakran csupán hat négyzetméteres „telkeket” összesen négyszáz tulajdonostól kell megvásárolni, majd újra bevezettetni a telekkönyvbe. Az adminisztratív költségek nagyságrendekkel meghaladják a telkek árait. Maga a felvásárlás 2000 koronába kerül, a dokumentumokért viszont 200 ezret kellett eddig kifizetniük. A vezeték lefektetését ráadásul a területen áthaladó kőolaj- és földgázvezetékek is megdrágítják, mivel néhol négy méteres mélységben kell áthaladni. A társulás a jövőben magyarországi településekkel közösen szeretne pályázni az európai uniós fejlesztési alapoknál, mivel a határ túloldalán a szennyvíztisztítás jelenti a legnagyobb gondot. A határon átfolyó Bódva vize Borsod-Abaúj-Zemplén megye vízellátásában is nagyon fontos, a vízminőség javítása így közös érdek. Az elmúlt héten valamennyi érdekelt részvételével konferenciát tartottak Szeszta községben.
Szaniszló Sándor elmondta, a Kanyapta menti társulás a jövőben szeretné felmérni a vasműnek a régió mezőgazdasági területeire gyakorolt hatását is. Ezen múlik ugyanis, hogy az iparba vagy a mezőgazdaságba érdemesebb-e pénz fektetni ezen a vidéken. A mikrorégió gondjaival a parlament környezetvédelmi bizottsága is foglalkozik, és esély van rá, hogy a megye fejlesztési tervében is kiemelt helyen szerepel majd a határ menti vidék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.