Tőkeerős partner kezébe került

Pozsony. A kormány tegnap jóváhagyta a Befektetési és Fejlesztési Bank (IRB) többségi részvénycsomagjának eladását, a vevő a magyar OTP Bank, amely 700 millió koronát fizet.

A kabinet több heti halogatás után tegnap végre jóváhagyta a pénzintézet többségi részvénycsomagjának eladását. A vevő a magyar OTP Bank Rt., amely 700 millió koronáért a szlovákiai bank részvényeinek 92,55 százalékát vásárolja meg. Ebből a csomagból a részvények 69,5%-a a pénzügyminisztérium és a Nemzeti Vagyonalap, 23%-a pedig a Szlovák Biztosító tulajdonát képezte, közölte Mária Machová privatizációs miniszter. Az adásvételi szerződés értelmében az OTP egy éven belül 1 milliárd koronával megemeli az IRB alaptőkéjét, amely jelenleg 1,44 milliárdra tehető. Az új tulajdonos öt évig az alaptőke legalább 50 százalékát köteles megtartani. A tranzakció elfogadásával a kormány garanciát vállalt az IRB által a Szlovák Villamos Műveknek nyújtott hitelért, melynek értéke meghaladja a 12 milliárd koronát. Az adásvételi szerződés értelmében az OTP Banknak az említett állami garancia elnyerését követő 24 órán belül kell kifizetnie a vételárat. A Nemzeti Vagyonalap egyben 259 millió koronát utal át az IRB-nek az 1994–95-ben felhalmozott adóhátralék fedezésére. Az eladó a későbbi adóelmaradásokat ugyancsak köteles megtéríteni. Machová szerint ezzel a döntéssel eldőlt a szlovák bank sorsa, azonos rajtvonalra került az Általános Hitelbankkal és a Szlovák Takarékpénztárral. Úgy véli, a legnagyobb magyarországi bank szavatolhatja a két évig kényszerfelügyelet alatt álló pénzintézet működését és a fejlesztést, amelyre a szerződés aláírásával kötelezi is magát. A miniszter szerint semmi akadálya annak, hogy a felek a hónap végéig megkössék az adásvételi szerződést. A Dzurinda-kabinet jóváhagyását követően az OTP Bank részvényeinek értéke emelkedni kezdett a budapesti tőzsdén.

A bankkonszolidáció keretében a kormány az IRB-ből korábban 6,4 milliárd korona értékben vállalt magára nehezen behajtható vagy behajthatatlan hiteleket. Az 1997 decemberétől két évig kényszerfelügyelet alatt álló pénzintézet mérlegfőösszege 2001. szeptember 30-án 23,4 milliárd korona volt, hitelkihelyezése 14,1 milliárd korona, ebből 1,37 százalék számít minősített hitelnek. A pénzintézet betétállománya 11,48 milliárd koronára rúg, nyeresége a vizsgált időszakban 52,5 millió korona volt. (szm, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?