Tizenkét éves csúcson a kőolaj ára

New York/Tokió/Pozsony. Az Irak elleni háború időpontja még bizonytalan, de máris világszerte emelkedik az olaj – és ennek következtében a benzin – ára. A New York-i tőzsdén tegnap 38 dollár fölé kúszott a hordónkénti olajár, ami az 1991-es Öbölháború óta a legmagasabb szint.

New York/Tokió/Pozsony. Az Irak elleni háború időpontja még bizonytalan, de máris világszerte emelkedik az olaj – és ennek következtében a benzin – ára. A New York-i tőzsdén tegnap 38 dollár fölé kúszott a hordónkénti olajár, ami az 1991-es Öbölháború óta a legmagasabb szint. Az áremelkedés mögött három tényező áll: az Egyesült Államokban példátlanul hideg tél, amely felemésztette a fűtőolajkészletek egy részét, a januári venezuelai olajipari sztrájkok hatása és egy iraki háború lehetősége. Önmagában valószínűleg egyik tényező sem rázta volna meg az olajpiacot, de együttesen már komoly a hatásuk. A japán Daiwa Kutatóintézet szerint ha világossá válik, hogy nem lesz Irakban háború, az olajár visszaesik 20 dollár körüli szintre, s egész évben várhatóan ott mozog majd. Rövid, négy-hat hetes háború 36 dollár körüli árat jelentene, vagyis a maihoz képest nem lenne már igazán komoly emelkedés, s az események végeztével ismét 20 dollárig esne. Sokan a hosszabb háborútól tartanak. A Daiwa szerint egy hat-tizenkét hetes háború már 42 dollárra hajtaná az árat, s utána is csak 30-ig mérséklődne. Az igazi gazdasági csapást egy 3–6 hónapig elhúzódó háború okozná a maga 80 dollár körüli hordónkénti árával, s a csak 40–50 dollár közé mérséklődő háború utáni taksával. E pesszimista forgatókönyv akkor is megvalósulhat, ha Szaddám Huszein esetleg maga pusztítja el saját olajmezőit – mint ahogy azt Kuvaitban tette –, mielőtt azok „ellenséges kézbe” kerülnek: ezzel a világ második legnagyobb olajtartalékát veszélyeztetné.

„Ha a világpiacon drágul a kőolaj, akkor nekünk is árat kell emelnünk. Az ármódosítás a dollár/korona árfolyamtól, a Brent olaj londoni tőzsdei árától, továbbá az olajtermékek tőzsdei ármozgásától függ” – magyarázta lapunknak Ľubomír Žitňan, a Slovnaft szóvivője, hozzátéve: a benzin árát csak részlegesen befolyásolja a pozsonyi olajfinomító, hiszen az üzemanyag-hordozó végárának 50–60 százalékát a beépített adók teszik ki. A szóvivő elárulta, a cég akár 3 évre előre is készít prognózisokat, amelyek a kőolaj és a benzin árának változását vetítik előre, ám az így kapott adatok nem publikusak. (NSZ, m, shz)

Az OPEC pótolni tudja az iraki olajat

Bécs. Az OPEC főtitkára, Alvaro Silva szerint az olajexportőr szervezet akár a teljes iraki olajtermelés kiesését pótolni tudja tartalék kapacitásaival, és nem lesz szükség az egyes országokban felhalmozott kereskedelmi tartalékok felhasználására. Az OPEC máris többet termel a február elsejével napi 1,5 millió hordóval megemelt, napi 24,5 milliós összkvótájánál. Ebbe a naponta 2 millió hordó körüli iraki termelés nem számít bele. Az OPEC kvótakötelezett tagjainak még napi 4 millió hordós tartalék kapacitásuk van. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?