Szigorúan ellenőrzött fegyverüzletek

Pozsony. Az Európai Unió országaiban, Ausztriát és Görögországot kivéve, 1998 óta minden évben részletes jelentést tesznek közzé a fegyvergyártás és fegyverkereskedelem alakulásáról. A harmadik szektor képviselői szerint Szlovákiában is szükség lenne hasonló társadalmi ellenőrzésre.

Pozsony. Az Európai Unió országaiban, Ausztriát és Görögországot kivéve, 1998 óta minden évben részletes jelentést tesznek közzé a fegyvergyártás és fegyverkereskedelem alakulásáról. A harmadik szektor képviselői szerint Szlovákiában is szükség lenne hasonló társadalmi ellenőrzésre. A Szlovák Külpolitikai Társaság, a Polgári Szem, az Amnesty International szlovákiai részlege és az Emberek Veszélyben polgári társulás közös munkacsoportot hozott létre, amely szeretné elérni, hogy a kormány minden évben részletesen számoljon be a szlovákiai fegyverkereskedelemről. A tervet támogatja az Európai Unió Biztonságosabb Világot alapítványa is, amelynek képviselője, Bernardo Mariani szerint Nyugat-Európa rendkívül pozitívan fogadná Szlovákia ilyen lépését.

„A fegyveripar képviselői üdvözlik az elképzelést, és már azért is támogatnák az évi jelentést, hogy a sajtóban ne röppenjenek fel alaptalan, tiltott fegyverkereskedelemről szóló hírek” – mondta a témáról tartott tanácskozáson Ľubomír Gažák, a Fegyvergyártók Szövetségének elnöke. Szerinte az üzemek rendszeresen a gazdasági minisztérium rendelkezésére bocsátanak minden gyártással és eladással kapcsolatos adatot. A tárca szakemberei nem zárkóznak el a jelentéstől, véleményük szerint Szlovákiában megfelelő az ellenőrzés, eddig sem az Európai Unió, sem a NATO nem kérte a nyilvánosság bővebb tájékoztatását.

A gazdasági minisztérium általános adatai alapján a Szlovák Külpolitikai Társaság munkatársai elkészítették Szlovákia fegyverkereskedelemmel kapcsolatos első általános mérlegét. Ebből egyebek között kiderül, hogy 2000-ben Szlovákia mintegy 45 millió dollár értékben exportált fegyvereket és haditechnikát. Ennek 62%-a volt használt harci eszköz, a gyárak új termékei a kivitel 38%-át képezték. Harckocsikat és harci repülőgépeket elsősorban Angolának ás Indonéziának adtunk el, az új fegyverek jelentős része Törökországba és Szíriába került. Az EU országai közül Németország és Anglia vásárolt fegyvereket Szlovákiában, két harci gép pedig az Egyesült Államokba repült.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?