Petőfi-szobor: evangélikusok bojkottja

Rimaszombat. Nem sikerült elérni, hogy Petőfi Sándor szobrát az egykori Egyesült Protestáns Gimnázium, ma Tompa Mihály Református Gimnázium előtti téren helyezzék el. A bronzszobrot, melyet a Gömöri Múzeumban található gipszszobor alapján készítenek el, a magyar szabadságharc 156.

Rimaszombat. Nem sikerült elérni, hogy Petőfi Sándor szobrát az egykori Egyesült Protestáns Gimnázium, ma Tompa Mihály Református Gimnázium előtti téren helyezzék el. A bronzszobrot, melyet a Gömöri Múzeumban található gipszszobor alapján készítenek el, a magyar szabadságharc 156. évfordulóján, március 15-én, egyben Petőfi halálának 155. évfordulója alkalmából akarták méltó helyen felavatni. Az ág. hitv. evangélikus egyház decemberben indoklás nélkül utasította el a szobor elhelyezését; a szoborbizottsághoz január első hetében juttatták el a határozatot. Az épület résztulajdonosa a református egyház, annak semmilyen kifogása sem volt a szoborral kapcsolatban. A megdöbbentő döntés az evangélikus egyházban is megosztottságot okozott. A szoborbizottság, a város polgármestere, Czifrus István, valamint a református egyház vezetése azonnal reagált. Az új változat szerint, a polgármester javaslatára, Petőfi szobra a Tompa téren kaphat helyet, ha ezt a város önkormányzata január 27-i ülésén jóváhagyja. A „legszebb” Petőfi-szobor a változások miatt tehát Tompa Mihály köztéri szobra mellé kerülne, az egykori táblabíróság és a vármegyeház keretezte térre. Az avatás időpontja a felmerült nehézségek miatt valószínüleg május 29-re módosul; ezen a napon választották meg 1845-ben Petőfit Gömör vármegye táblabírájává. „Javaslatom szerint a Tompa téren lenne a legalkalmasabb elhelyezni a szobrot. Az önkormányzat döntésén múlik minden, remélem pozitív lesz” – mondta Czifrus István. „Csalódottak és szomorúak vagyunk az evangélikus egyház döntése miatt. Nem a mi tisztünk minősíteni a döntést. A szobor elhelyezése ellen egyébként még a Szlovák Nemzeti Párt sem tiltakozott. Fontos és szimbolikus lépés lenne az itt élők számára a magyar és a világirodalom egyik legnagyobb költője, a szlovák anyától született Petőfi Sándor szobrának felállítása” – nyilatkozta B. Kovács István, a Petőfi-bizottság elnöke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?