Megalakulásának ötvenedik évfordulóját ünnepelte a közelmúltban a nagymegyeri magyar tanítási nyelvű gimnázium. A megemlékezés október 19-én zajlott: az iskola volt vezetői, tanárai és diákjai, valamint a meghívott vendégek előbb a városi művelődési házban bemutatott ünnepi műsorban idézték fel az elmúlt évtizedek emlékeit, majd az iskola épületében gyűltek össze, immár kevésbé formális, baráti jellegű találkozóra.
Ötvenéves a nagymegyeri gimnázium
Megalakulását tekintve ötvenedik születésnapját ülte a gimnázium, a fennállását nézve azonban majd egy évtized hiányzik a jubileumi fél évszázadból. Nagymegyeren 1957-ben indult a középfokú oktatás 11 éves iskola formájában. Az intézmény 1971-ben vált hivatalosan gimnáziummá, és 1982-ig működött. 1978-ban a gimnázium mellett megnyílt a közgazdasági szakközépiskola is, amely négyéves köztes időszak után – akkor úgy tűnt – végleg kiszorította a gimnáziumot. A felsőbb döntés nem hivatalos indoklása szerint a közelben megfelelő kapacitású gimnáziumok működnek, a közgazdasági szakközépiskolák iránt pedig egyre nagyobb az érdeklődés. Tény és való, az új intézménytípus nagy népszerűségnek örvendett, nagy vonzáskörzettel rendelkezett, már csak azért is, mert egyike volt azon kevés szakközépiskoláknak, ahol magyar nyelven is folyt az oktatás. Ennek ellenére Nagymegyer sosem nyugodott bele a gimnázium elvesztésébe, és az első adandó alkalommal, amikor lehetővé vált az alulról jövő kezdeményezések megvalósítása, a város tett is az ügy érdekében. Az 1989-es változások után különböző helyi társadalmi szervezetek fogtak össze a gimnáziumi oktatás felújítása érdekében. Ennek eredményeként az 1991/92-es tanévben újra megnyílhatott az iskola. A Nagymegyeri Magyar Tannyelvű Gimnázium önálló intézményként, önálló költségvetéssel működik, noha közös igazgatás alatt, közös épületben, közös tanári karral az azóta is virágzó kereskedelmi akadémiával (amely jövőre lesz harmincéves).
„1991-ben, amikor újra elindult a gimnázium, szerencsés helyzetben voltunk – meséli Végh Zsuzsanna igazgató asszony, aki az új kezdettől vezeti a gimnáziumot a kereskedelmi akadémiával együtt. – Itt volt még a régi tanári gárda, amely nevet adott az iskolának. Az elmúlt bő másfél évtized alatt sokszorosan bizonyítottuk, hogy kis iskolaként is megálljuk a helyünket. Évente egy osztályt nyitunk, gyakorlatilag maximális létszámmal, és sosem okoz gondot a jelentkezők száma. Nagyon jók a kapcsolataink a helyi Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolával, amellyel egy épületben működünk, a gimnázium iránt érdeklődő kilencedikes tanulók zöme szinte automatikusan hozzánk jön. Emellett persze a környező falvakból, sőt, a közeli városokból is jelentkeznek diákok. Újra alakulásunk óta mérlegeltük, milyen specialitást tudna felmutatni az intézményünk. Arra a következtetésre jutottunk, hogy ma már minden tantárgy hátterében az információs-kommunikációs technika áll, ennek megfelelően 2000-ben informatika szakirányú gimnáziummá váltunk, és az elsők között voltunk Szlovákiában, amikor saját ECDL-vizsgaközpontot hoztunk létre. Ha a saját oktató–nevelő munkánkat szubjektíven akarom értékelni, azt mondom: azzal, hogy kisebb iskola vagyunk, képesek vagyunk egyénileg foglalkozni a diákjainkkal, mindenkinek megadni a képességeinek, tehetségének megfelelő teret. Ez mutatkozik meg az objektív eredménymutatókban is: a legkülönfélébb tantárgyi versenyeken érünk el kiemelkedő eredményeket. És persze az is fontos visszajelzés a számunkra, hogy régi diákjaink ma már a gyermekeiket terelgetik felénk.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.