Kvarda József (MKP), Nagyszombat megye alelnöke:
Örülök annak, hogy aktívan részt vehettem a szerződés megalkotásában. A dokumentumot a két megyei képviselő-testület már néhány hónappal ezelőtt jóváhagyta.
Miként értékeli a szerződést?
Örülök annak, hogy aktívan részt vehettem a szerződés megalkotásában. A dokumentumot a két megyei képviselő-testület már néhány hónappal ezelőtt jóváhagyta. Az pedig, hogy a megyei elnökök Nagyszombat megye budapesti bemutatkozó hetének nyitórendezvényén írták alá a megállapodást, egyfajta hagyományteremtő esemény is lehet, hiszen tudtommal már Pozsony megye is érdeklődik hasonló bemutatkozó hét megrendezése iránt. A szerződés abban különbözik a hasonló jellegű dokumentumoktól, hogy bevezetőjében elmondja: elsősorban az 1995-ben megkötött szlovák–magyar kormányközi egyezményre épít. Tudjuk, a keretegyezményben sok minden más is szerepel, ami a kisebbségi ügyeket is illeti. Ebben az értelemben tehát – ha nem is szó szerint, de hivatkozással – szerepel benne a kisebbségi program is. Egyébként minden létező nemzetközi együttműködési szerződésről említést tettünk az előszóban, s az efféle megoldás tudtommal hasonló szerződésekben nem szerepel. Úgy gondolom, eddig is volt együttműködés, de azt most megpróbáljuk intézményesen támogatni. Csallóközből például sokan járnak magyarországi munkahelyre, de Pozsonytól Medvéig nincs határátkelőhely. Tibor Mikuš, Nagyszombat megye elnöke is mondta, rendkívül fontos volna egy vasúti híd Dunaszerdahely és Győr közt. Fontos tehát az intézményes együttműködés a megyék közt. Korábban is voltak regionális kezdeményezések, együttműködtek iskolák, szociális és kulturális intézmények, de nem voltak egy fedőszervezet alatt támogatva. Miért mondom a támogatást? Azért, mert a megye különféle pályázatokat tud segíteni, olyan esetben is, amikor a törvény ezt számára nem teszi kötelezővé. A helyi kultúrára, a kulturális együttműködésre korábban évi 12 millió koronát, most pedig már 15 milliót tudunk fordítani, s ezzel is elő szeretnénk segíteni ezt a fajta kooperációt. Más dolog az, hogy Nagyszombat megyének több mint száz olyan intézménye van, amelynek alapítója, és tudjuk ösztökélni az ilyenfajta, határon átnyúló kapcsolattartást. Sőt olyan intézményeknél, például az egyetemeknél is ösztönzőleg hathatunk, amelyeknek nem a megye az alapító-fenntartója. A hazai egyetemek rektorai meglátogattak, és kértek arra, hogy Győr vonatkozásában segítsek megteremteni az együttműködést.
A szerződés értelmében a két megye egy közös végrehajtó szervet is létrehoz az együttműködés támogatására.
Igen, nemcsak politikai fórum mondja ki az együttműködést, hanem lesz egy végrehajtó szerv is, amely a közös munkával törődik. A legtöbb ilyen szerződést ugyanis ünnepélyes keretek közt aláírják, de nincs olyan szerv, amelyik számon kérné politikai vagy gyakorlati szempontból, hogy mi történt. E szerződés alapján ez is ellenőrizhető.
Mi nem indulhatott el eddig amiatt, hogy nem létezett a szerződés, pedig már van konkrét együttműködési elképzelés?
Több bemutató is volt ilyen projektek vonatkozásában, a határ menti együttműködést illetően. Például a Csallóközi–Mátyusföldi Regionális Társulás Győr-Moson-Sopron megyével közösen készített egy tervet a Somorja környéki vízi utakkal, a Dunával kapcsolatban. A szerződés ennek is lökést adhat. Vagy itt van például a szociális intézmények közti kapcsolatfelvétel. Ahol alapítók vagyunk, ott nyilvánvalóan újabb lendületet ad a szerződés. S ugyanígy lehet olyan területeken is, amelyek nem közvetlenül a megye hatáskörébe tartoznak, mert például a helyi, regionális szervezetek vagy a kórházak közti együttműködést is szorgalmazni fogjuk. (korp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.