Varsó. Nem hivatalos értesülések szerint tíz országnak van esélye arra, hogy 2004-ben, az első bővítési körben az Európai Unió tagja legyen; viszont biztos nem juthat be az első körben Bulgária és Románia és Törökország – írta a Gazeta Wyborcza.
Mi talán beléphetünk 2004-ben
Varsó. Nem hivatalos értesülések szerint tíz országnak van esélye arra, hogy 2004-ben, az első bővítési körben az Európai Unió tagja legyen; viszont biztos nem juthat be az első körben Bulgária és Románia és Törökország – írta a Gazeta Wyborcza. A legnagyobb példányszámú lengyel lap megszerezte Brüszszelből az Európai Bizottság Lengyelország EU-csatlakozási előrehaladásáról készült idei országjelentését. A dokumentumot november 13-án teszik közzé Strasbourgban, a többi tagjelölt is akkor kapja kézhez saját értékelését. Az EU ezen jelentések alapján állapítja meg decemberi laekeni csúcson, hogy kiknek van esélyük lezárni a csatlakozási tárgyalásokat 2002 végére, és bekerülni az első bővítési körbe 2004-ben.
Egy friss felmérés szerint ezt a lengyeleknek már csak kevesebb, mint fele, 49,6 százaléka támogatja az EU-csatlakozást. A TNS Factum – a világ több mint 80 államában tevékenykedő közvélemény- és piackutató csoport csehországi részlege – 11 tagjelölt országban elvégzett szeptemberi felmérése azt mutatja, hogy nemcsak Lengyelországban csökken az EU-csatlakozás támogatottsága.
Az összes tagjelöltet figyelembe véve ugyan még mindig többen vannak az EU-pártiak, de hányaduk az elmúlt egy év alatt 62,9-ről 55,7 százalékra csökkent. Az EU-csatlakozást a legtöbben Bulgáriában, Szlovéniában és Szlovákiában pártolják, és a leginkább Észtországban ellenzik. Tíz észt állampolgár közül csak négy van a belépés mellett. Ennek ellenére mind Észtországban, mind Lengyelországban az EU-csatlakozás híveinek tábora még mindig nagyobb, mint az ellenzőké. A felmérésen az a kérdés is szerepelt, hogy a válaszadó vállalna-e munkát valamelyik régi EU-tagországban a csatlakozás után. Erre a kérdésre Szlovéniában válaszoltak a legtöbben igennel (48,8%). A felmérés készítői hangsúlyozták, hogy a válasz általánosságban értendő; azok, akik igazán készülődnek külföldre, nincsenek többen 10 %-nál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.