Pozsony. A kormány tegnapi rendkívüli ülésén meghozta a Szlovák Gázművek magánosításáról szóló végleges döntést: ennek értelmében a vállalat 49 százaléka 2,7 milliárd dollárért a francia Gaz de France, a német Ruhrgas és az orosz Gazprom alkotta konzorcium tulajdonába kerülhet.
Már csak Koncoš ellenezte az eladást
Pozsony. A kormány tegnapi rendkívüli ülésén meghozta a Szlovák Gázművek magánosításáról szóló végleges döntést: ennek értelmében a vállalat 49 százaléka 2,7 milliárd dollárért a francia Gaz de France, a német Ruhrgas és az orosz Gazprom alkotta konzorcium tulajdonába kerülhet. A privatizálást a végsőkig ellenző Demokratikus Baloldal Pártja a kabinet ülésén már nem fejtett ki komolyabb ellenállást, a jelen levő 18 kormánytag közül 17 megszavazta, egyedül Pavel Kocoš földművelési miniszter ellenezte a magánosítást. Az előzetes elképzelések szerint a konzorciummal hétfőn írják alá a szerződést – állítja a Credit Suisse First Boston privatizációs tanácsadó. Az aláírást követő nyolc napon belül a konzorcium átutalja a vételár 10 százalékát, azaz 13 milliárd koronát; várhatóan április végéig fizetik ki a teljes vételárat. „Nem vagyunk elégedettek az árral, azonban az ügyet komplex kérdésként kezelve a baloldal miniszteri klubja mégis úgy döntött, hogy támogatja a gázművek eladását” – magyarázta a párt álláspontját Milan Ftáčnik oktatási miniszter. Szerinte sokat nyomott a latban, hogy a konzorcium hajlandó volt elfogadni a tranzakciót rögzítő dokumentumban néhány lényeges változást, amelyekkel az állam erősítette pozícióját. A kormánydöntés időpontjával párhuzamosan Pavel Čupka, a besztercebányai Urpín sörgyár tulajdonosa a privatizációs minisztériumnak elküldött levelében 250 milliárd koronát ajánlott fel a gázművek 49 százalékáért. Robert Merva, a tárca szóvivője szerint az ajánlat tárgytalan, mivel határidő után érkezett. A szlovák korona a kedvező gazdasági növekedésről és a gázművek privatizálásának elfogadásáról szóló pozitív hírek ellenére tegnap nem erősödéssel, hanem ellenkezőleg, némi gyengüléssel reagált. Szakértők szerint azért, mert a pénzpiac alakítói már eleve számoltak ezekkel az információkkal. (shz, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.