Manipulálták a részvények árfolyamát?

Pozsony. A Pénzpiaci Felügyelet tegnap 30 napos időtartamra leállította a Transpetrol és a Közép-európai Tőzsdeház (SMD) közötti tőzsdeügyletet, amelynek lényege: 2001.

Pozsony. A Pénzpiaci Felügyelet tegnap 30 napos időtartamra leállította a Transpetrol és a Közép-európai Tőzsdeház (SMD) közötti tőzsdeügyletet, amelynek lényege: 2001. december 21-én a Pozsonyi Értékpapírtőzsdén (BCPB) a Transpetrol a Szlovák Takarékpénztáron keresztül eladta a kassai vasmű (VSŽ) 21,24%-os részvénycsomagját, amelyet mint utóbb kiderült, az említett tőzsdeház vásárolt meg. A 3 494 017 részvényért a vevő darabonként 160 koronát kínált. Még ugyanazon a napon az SMD a Postabanknak 1 951 733 darab (11,87%) VSŽ-részvényt adott tovább, szintén darabonkénti 160 koronás árfolyamon. A tőzsdeház január 7-én pedig túladott a fennmaradt értékpapírokon is, mégpedig darabonkénti 161 koronás árfolyamon. A Pénzpiaci Felügyelet döntése nyomán a pozsonyi tőzsde átmenetileg befagyasztotta a vasmű papírjaival 2001. december 21. óta történt kereskedelmet. A felügyelet azzal indokolta lépését, hogy felmerült a részvényekkel folytatott tőzsdei manipuláció gyanúja, melynek célja az aránytalan nyerészkedés volt. A botránnyá dagadt ügylet hátterében az áll, hogy egyesek szerint a Transpetrol áron alul adott túl a részvényeken, s ezzel 140 millió koronával károsította meg az államot.

Michal Bartók, a Közép-európai Tőzsdeház igazgatótanácsának elnöke politikai döntésként értékeli a felügyelet lépését, s szerinte rossz jel külföld felé. Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter viszont üdvözölte a Pénzpiaci Felügyelet határozatát. „Ezáltal 30 napra időt nyerünk arra, hogy megvizsgáljuk a pénzügyi tranzakció hátterét” – vélekedett. A pénzügyminiszter tegnap tanácskozott John H. Goodish-sal, a US Steel elnökével. Az elnök közölte: méltányos áron hajlandók volnának megvásárolni a VSŽ részvényeinek 5 százalékát.

Mikuláš Dzurinda kormányfő szerint a nagy vihart kiváltott részvényeladásban a probléma gyökerét a tőzsdei kereskedelemben kell keresni. A miniszterelnök nem volt hajlandó nyilatkozni azzal kapcsolatban, hogy a politikai felelősség Ľubomír Harach gazdasági minisztert terheli vagy sem. Szerinte meg kell várni a vizsgálat végeredményét, abból kiderül, ki a hibás az ügyletben. Peter Chalmovský, a gazdasági miniszter szóvivője szerint Harachot nem terheli az ügyben politikai felelősség, ennek dacára a szaktárca kezdeményezi az adásvételi ügylettel kapcsolatos történések tüzetes átvilágítását. Harach korábban kilátásba helyezte lemondását, ha kiderül, hogy a tranzakció valóban előnytelen volt. (t, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?