Budapest. A magyar közigazgatás minden tekintetben felkészült a kedvezménytörvényben foglalt magyarigazolványok iránti igénylések folyamatos feldolgozására és kielégítésére – hangsúlyozza a Határon Túli Magyarok Hivatalának tájékoztatója, amely a jogszabály végrehajtásának gyakorlati részleteiről szól.
Igazolványigénylési útmutató
Az ismertetés szerint a kedvezmények igénybevételére a magyarigazolvány, illetve a hozzátartozói igazolvány birtokában nyílik lehetőség, s a kérelmek benyújtása januárban kezdődhet meg.
Az igazolványigényléshez a legcélszerűbb a szomszédos országokban élő magyar közösség által létrehozott területi információs irodák segítségét kérni, de a szükséges iratokkal az érintettek fordulhatnak közvetlenül az ott működő magyar külképviseletekhez is.
Az irodák segítenek a kérdőív kitöltésében, igazolást állítanak ki a magyarnyelv-tudásról, és a kérelmet elküldik az adott országban működő diplomáciai és konzuli képviseletekhez.
A kérelmet a magyar külképviseletek eljuttatják a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalához, ahol azt 30 napon belül elbírálják. A kérelmet ezt követően a hivatal adja ki.
A magyar, illetve a hozzátartozói igazolványok mellékletét képező diák-, és pedagógusigazolványok, valamint az oktatói kártya kiállítását az igényléssel egy időben lehet kérni, de ezeket a dokumentumokat nem a Belügyminisztérium, hanem az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont adja ki.
A kedvezményekre jogosító igazolványokat az érintettek a kérelem során általuk megjelölt magyarországi megyei, illetve fővárosi közigazgatási hivatalban, kivételes és indokolt esetben pedig a magyar diplomáciai és külképviseleteken vehetik át.
A törvényben biztosított utazási és kulturális kedvezmények Magyarország területén alanyi jogon vehetők igénybe az igazolványok felmutatásával.
A tájékoztatás szerint ugyanakkor a különböző támogatások igénybevételéhez kérelmet kell benyújtaniuk az igazolvánnyal rendelkezőknek. A szülőföldön és a Magyarországon igényelhető támogatásokról felvilágosításért az érintett országban, illetve az anyaországban működő pályáztató szervezetekhez lehet fordulni. Előbbiről a területi irodáktól, utóbbiról a HTMH-tól kérhetnek információt a már igazolvánnyal rendelkezők. (m, ú)
A magyarigazolvány kiállítását azok a szomszédos országokban élő, magukat nyilatkozatban is magyar nemzetiségűnek valló személyek kérhetik, akik tudnak magyarul.
Az igazolvány kiállításának feltételei közé tartozik továbbá az is, hogy a kérelmezőt a lakóhely szerinti adott állam magát magyar nemzetiségűnek vallóként tartsa nyilván, vagy hogy az adott országban működő, magyar nemzetiségűeket tömörítő szervezet tagja legyen.
A magyarigazolvány kiállításához ugyanakkor a jogszabályban foglaltak alapján elegendő lehet az is, ha az adott személyt az adott állam területén működő valamelyik egyházi nyilvántartásban magyar nemzetiségűként regisztrálták.
Magyar hozzátartozói igazolványt azok kérhetnek, akiknek hozzátartozója jogosult a magyarigazolvány kérelmezésére. A jogszabály szerint a házastárs és a közös háztartásban nevelt kiskorú gyermekek minősülnek hozzátartozónak.
Nem kaphat magyarigazolványt az, akinek állandó magyarországi tartózkodásra jogosító engedélye van, vagy ha vele szemben a magyar hatóságok beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el, illetve ha ellene szándékos bűncselekmény miatt büntetőeljárás van folyamatban. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.