ENSZ: újra főszerepben?

Athén. Egyebek között az új tagok szomszédaival való kapcsolat megújításáról, a balkáni és más országok uniós taggá válásáról és Ciprus ügyéről tanácskoztak az Európai Unió, a csatlakozó országok és a leendő tagok vezető politikusai csütörtökön Athénban. Az Európai Konferencia nevű rendezvényen részt vett Kofi Annan ENSZ-főtitkár is.

Negyven ország részvételével folyt csütörtökön Athénban az Európai Konferencia a kontinens egészét érintő kérdésekről. Az Európai Tanács kötetlen értekezletének és a csatlakozási szerződés aláírásának másnapján rendezett találkozón Szlovákiát Mikuláš Dzurinda miniszterelnök és Eduard Kukan külügyminiszter képviselte. A szerdai EU-csúcs helyszínén, a Zappeion konferenciaközpontban tartott fórum egyik témája a tágabb Európaként ismert kezdeményezés volt, amely az uniónak a bővítés perspektívájában kialakítandó új szomszédságpolitikáját jelenti. Erre a bizottság tett részletes javaslatot, s lényege, hogy a balkáni országok középtávon az unió tagjává válhatnak, míg a többiekkel egy hosszú folyamat eredményeként egyre elmélyültebb együttműködést alakít ki az EU, s ez kiterjed majd nemcsak az egységes belső piachoz való hozzáférésükre, hanem közös jogszabályok érvényesítésére a környezetvédelemtől a határrendészeti és igazságügyi intézkedésekig. Az elmélyült szomszédsági együttműködésbe is csak olyan országok kerülhetnek be, amelyek eleget tesznek az alapvető jogok érvényesítésében az EU feltételeinek. A mostani európai értekezletre azért hívták meg például Ukrajnát és Oroszországot, mert ezek a kibővített unió szomszédai, míg a kaukázusi országok például nem.

Jean-Christophe Filori, a bővítési biztos szóvivője hangoztatta, hogy Ciprus ügyében még remélhetőleg nem hangzott el a végső szó. Ha a csatlakozási szerződések parlamenti megerősítési folyamata idején, tehát a következő 12 hónapban mégis helyreállna a szigetország egysége, akkor a ciprusi szerződésben van egy záradék arra, hogyan integrálódik a sziget ma török megszállás alatt levő északi harmada is az EU-ba. Ha viszont nem változik a helyzet, akkor az EU aligha kezdi meg a tárgyalásokat Törökországgal a csatlakozásról.

Az ENSZ-nek „központi szerepet” kell játszania Irak újjáépítésében, az unió pedig megerősíti, hogy „jelentős szerepet kíván betölteni” e folyamatban – egyebek között ezt tartalmazza az EU görög elnöksége által előterjesztett nyilatkozat, amelyet csütörtök délelőtt fogadtak el az Európai Unió athéni tanácskozásán. Jacques Chirac francia elnök még a dokumentum elfogadása előtt kijelentette: az ENSZ feladata annak meghatározása, „milyen módon oldják fel az Irak elleni szankciókat”. A francia államfő azt követően nyilatkozott a sajtónak, hogy találkozott Kofi Annan ENSZ-főtitkárral. A csütörtök délelőtti tanácskozáson felszólalók többsége a közös rendezés és az ENSZ szerepvállalása mellett állt ki. Megfigyelők szerint Colin Powell amerikai külügyminiszter legutóbbi nyilatkozatai alapján reális az esélye annak, hogy az ENSZ komoly szerephez jut Irakban. Ugyanakkor a nyilatkozat nem tartalmazza az Irak elleni ENSZ-szankciók feloldását, ezek eltörlését előzőleg George Bush amerikai elnök sürgette. Kofi Annan szerint elengedhetetlenül szükséges, hogy az Irakot megszálló hatalmak most a közrend és a közbiztonság helyreállítását, valamint a humanitárius segítségnyújtást tekintsék legfontosabb feladatuknak. Figyelmeztette a szövetségeseket, hogy ezeket a feladatokat a nemzetközi egyezmények alapján rájuk háruló kötelezettségnek kell tekinteniük. Hangsúlyozta: a világszervezet a maga részéről már megtette az első lépéseket annak érdekében, hogy kivegye részét a humanitárius műveletekből, és a továbbiakban is kész független és pártatlan támogatást nyújtani az iraki népnek. Kiemelte, hogy a rend helyreállításán és a humanitárius segítségnyújtáson túlmutató, alapvetőbb jelentőségű intézkedéseknek sokkal nagyobb lesz a legitimitása, ha azokat maga az iraki nép hajtja végre. (o-o, i, t)

Dzurinda koccintott a polgárokkal

Pozsony. Athénból hazatérve Mikuláš Dzurinda kormányfő és Eduard Kukan külügyminiszter csütörtökön a pozsonyi Fő téren koccintott a polgárokkal a görög fővárosban aláírt európai uniós csatlakozási szerződésre. A téren összegyűlt polgárokat Dzurinda felszólította, hogy májusban igennel szavazzanak az unióra, s egyben megköszönte nekik, hogy a parlamenti voksolás idején az EU-ra és a NATO-ra adták szavazatukat. „Európa igent mondott Szlovákiának, ezért Szlovákiának most igent kell mondania Európára” – mondta a miniszterelnök. A rendezvényen az érdeklődők uniós szórólapokon kívül szimbolikusan egy-egy oldalt kaptak a csatlakozási szerződésből, amelyet Dzurinda és Kukan is ellátott kézjegyével. (TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?