Budapest. Gyakorlatilag a fél belvárost lezárja a rendőrség a március 15-i ünnepi programok, megemlékezések és gyűlések miatt – több helyszínt, így a Kossuth tér környékét már tegnaptól nem lehetett megközelíteni. A Fidesz javasolta, hogy viseljenek kokárdát a rendőrök is.
Emlékezés a hermetikusan lezárt Pesten
Az állami szervek Az én márciusom címmel hirdettek rendezvénysorozatot, amely főleg a gyermekes családok számára nyújt programokat. A Múzeumkertben történelmi játszóház, táncház és ünnepi műsor, a Roosevelt téren huszártábor, a Lánchídon pedig A szabadság 12 pontja címmel interaktív játékok várják az érdeklődőket. Az ünnep legtovább tartó eseménye a Százféle Erdély című óriásfotó-kiállítás lesz, amelyre a Szabadság téren kerül sor – a román és magyar fotóművészeti szövetség által támogatott kiállítás március 30-áig tekinthető meg.
A hivatalos program ezúttal rövid lesz. Reggel 9 óra 30 perckor a közjogi méltóságok részvételével kerül sor a Magyar Köztársaság lobogójának katonai tiszteletadással történő felvonására, és a Kossuth Emlékmű megkoszorúzására. Este nyolctól pedig ünnepi díszelőadás következik a Művészetek Palotájában a Pécsi Pannon Filharmonikusok előadásában. A kormány részéről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ezúttal nem mond beszédet az ünnep alkalmából.
Délután háromkor kezdődik az Erzsébet hídnál a Fiatal Demokraták Szövetségének ünnepi megemlékezése. A nagygyűlés zökkenőmentes lebonyolítását a párt szerint több száz rendezvénybiztosító és mintegy félezer önkéntes segíti. Az ellenzéki párt méltóságteljes, békés ünneplést ígér. A Fidesz „nagyon sok” embert vár a rendezvényére, amelyen négyen mondanak beszédet: Elmar Brock európai néppárti képviselő, Jókai Anna Kossuth-díjas írónő, Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke és Orbán Viktor, a Fidesz elnöke.
A párt részéről Deutsch-Für Tamás párhuzamot vont a jelenlegi és a 160 évvel ezelőtti történések között, utalva a múlt heti népszavazásra, amelyen az emberek elsöprő fölénnyel utasították vissza a kormány döntései közül a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat: „2008. március 9-én a magyar emberek példátlan összefogással mutatták meg, hogy nem lehet következmények nélkül hazugságokra építeni a kormányzati politikát” – fogalmazott Deutsch-Für. A politikus azt is bejelentette, hogy a Honvédelmi Bizottság fideszes elnöke levélben fordult Draskovics Tibor belügyminiszterhez, kezdeményezve, hogy az ünnepnapokon a rendőrök is viseljenek az egyenruhájukon kokárdát.
Ma adják át a Kossuth-díjakat is. Az ünnepségen azonban az egyik kitüntetett, Blaskó Péter biztosan nem jelenik meg. A népszavazási kampányban nyíltan a Fidesz mellett kiálló színművész bejelentette, hogy megtisztelőnek tartja, de nem hajlandó a kitüntetést átvenni – a jelenlegi kormányfőtől. „Miniszterelnök Úr! Nem óhajtok Önnel kezet fogni! Ha megtenném, nem simogathatnám meg soha többé a gyermekeim arcát, a feleségem kezét” – indokolta döntését Blaskó, aki állítása szerint a díjat akkor veszi át, „amikor Magyarországon ismét demokrácia lesz”.
Rimaszombatban a „vármegyések”
Pozsony. Szlovákia-szerte is megemlékeztek már vagy megemlékeznek a hét végén a magyar szabadságharc 160. évfordulójáról. Pozsonyban ma délután 14.30-kor kezdődik a koszorúzás Petőfi Sándor szobránál a Medikuskertben. Rimaszombatban vita alakult ki az ünnepség körül: a hivatalos mellett koszorúzni akarnak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai is. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.