Pozsony. A legmagasabb politikai körök is képbe kerültek a kassai alpolgármester meglehetősen szövevényes korrupciós pere kapcsán.
Egyre csúnyább a Čuňo-ügy
Az időközben alpolgármesteri funkcióba került Čuňo és vállalkozó társa, Pirovits László szokatlanul hosszú időt, hét hónapot töltött vizsgálati fogságban. A gyanúsított először azt hangoztatta, a nála talált összeg nem kenőpénz, hanem kétéves munkájának jogos honoráriuma, amelynek kifizetését megbízója írásos nyilatkozatban is vállalta. Kedden azonban már azt a meglepő kijelentést tette a Speciális Bíróság előtt, hogy A. Nagy László parlamenti képviselő és Kása Zoltán, az Állami Lakásfejlesztési Alap igazgatója számára kért kenőpénzt, hogy „ez a biznisz úgy alakuljon, ahogy kell”.
A. Nagy tagadja a vádakat, elmondása szerint sosem találkozott Merjavýval, Čuňohoz, Pirovits Lászlóhoz és Viktor Kašperhez viszont baráti szálak fűzik. A képviselő ma tesz vallomást az ügyben, a bíróság vélhetően beidézi Vladimír Palko volt belügyminisztert is, aki Merjavý szerint hatmillió koronát kapott azért, hogy a rendőrség ne feszegesse a KAME cég gazdasági tranzakcióit.
Čuňo védője már ezelőtt is támadta Vladimír Palkót, aki annak idején tényként jelentette be egy sajtótájékoztatón, hogy Kassa alpolgármesterét korrupción kapták, és tettéért felelnie kell. „A miniszter szinte ítéletet hirdetett, mielőtt egyáltalán megkezdődött volna a vizsgálat” – véli Milan Knop ügyvéd, aki azt is furcsállja, hogy a hatóság fenntartások nélkül hitt Maroš Merjavýnak, aki maga is gyanús ügyletekbe keveredett, és nem tud elszámolni 75 millió koronával. Ráadásul csak bírósági határozat alapján működhetett volna „agent provocater”-lént ilyen határozat viszont nem született. Az sem elhanyagolható tény, hogy a KAME cég ellen épp Čuňo és társai sürgettek csődeljárást még 2003 októberében.
Az alpolgármester és társa előzetes letartóztatásának ügye egyébként már a strasbourgi Emberjogi Bíróságon van, és Knop szerint hasonló francia példák alapján jó esély van arra, hogy a testület igazat adjon nekik, és kimondja az ártatlanság vélelmének magas rangú állami hivatalnokok általi megsértését. Az ügyészség ráadásul nem vette figyelembe a vádlottaknak a nyomozás menetével kapcsolatos kifogásait, és az általuk kért jegyzőkönyv-kiegészítéseket sem tartották indokoltnak, lehetetlenné téve a fontosnak vélt bizonyíték felhasználását.
Čuňo, mint az elmúlt időszak városvezetésének nagy kritikusa politikai összeesküvést sejt a dolog mögött, szerinte „bizonyos köröknek” érdekükben áll ellehetetleníteni őt. Ezzel magyarázza azt a tényt is, hogy a sajtó az állami szervek sugallatára igyekezett összekötni az ő ügyét Ladislav Lumtzer, az egyik kassai városrész polgármesterének lakásmachinációival, amelyben egyébként szintén felbukkant Merjavý neve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.