Duray Miklós milliós pert vesztett

Pozsony. Egymillió koronás kártérítést kell fizetnie Duray Miklósnak, az MKP alelnökének a Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS), amiért 2006-ban a magyarországi Info Rádiónak adott interjúban fasiszta pártnak nevezte az SNS-t, így döntött tegnap a Pozsonyi III. Járásbíróság. A határozat szerint Duraynak írásban elnézést kell kérnie a párttól. Az ítélet nem jogerős, az MKP alelnöke saját bevallása szerint fellebbez ellene.

Duray a per utánSITA-felvételAz SNS eredetileg tízmillió koronás kártérítést követelt, a bíróság viszont ezt az összeget eltúlzottnak találta. A taláros testület szerint viszont Duray kijelentése sértő volt és dehonesztáló. „A politikusok kritikája megengedett, viszont vannak szabályok, melyeket be kell tartani. Bizonyos határokat nem lehet átlépni. Egy politikus nem mondhat ilyeneket egy másik politikusról” – szögezte le a bírónő. Meggyőződése, hogy Duray kijelentésével az SNS összes képviselőjét megsértette, a székházakban takarító „takarítónőket és a párt vezető képviselőit egyaránt”. Hozzátette: egy politikusnak mindig fel kell mérnie azt, milyen következményei lesznek kijelentéseinek, különösen akkor, ha egy „külföldi újságírónak ad interjút”.

Peter Kubík, Duray védőügyvédje a tárgyalás során elmondta, a szólásszabadságot és több nemzetközi normát sértene a bíróság olyan döntése, amely az SNS-nek adna igazat. AZ MKP alelnöke az ítélethozatal után lapunknak elmondta: bár a döntés véleménye szerint sérti a szólásszabadságot, „a szlovákiai bíróságtól tűrhető ítéletet” született. „Hasonló polgárjogi perek során, amelyek hátterében politikai ügy állt, eddig mindig a felperesnek adtak igazat. Viszont csak Szlovákiában. Mikor az ügy eljutott a strassbourgi emberjogi bíróság elé, Szlovákia mindig veszített. Ez szinte tradícióvá vált az elmúlt másfél évtizedben” – tette hozzá Duray jelezve, ha a szlovák bíróságoknál nem járna sikerrel, az európai emberjogi ítélőszék elé viszi az ügyet.

Peter Wilfling, a Polgár és Demokrácia Alapítvány jogásza szerint az európai emberjogi bíróság hasonló perek túlnyomó többségében mindig az alperesnek ad igazat, az ítéletekből pedig kiderül, hogy a szólásszabadság ilyen kijelentések során mindennél fontosabb. „A konkrét perről nem akarok nyilatkozni, ugyanis nem ismerem a hátterét, viszont annyit el kell mondani, hogy egy politikai vitában nagyon tágas korlátai vannak a szólásszabadságnak. Emlékeztetnék egy osztrák újságíró esetére, aki idiótának nevezte Jörg Heider politikust, s ezért Ausztriában elítélték. Az európai emberjogi bíróság viszont úgy döntött, hogy Ausztria az ítélettel megsértette az újságíró jogait” – tette hozzá Wilfling.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?