Washington. „Semmi olyasmi sincs a szalagon, ami arra engedne következtetni, hogy nem baleset történt.”
Balesetről árulkodó hangszalag
Ezt tegnap George Black, az amerikai közlekedésbiztonsági hatóság (NTSB) szóvivője közölte a hétfői queensi repülőgép-szerencsétlenségről, éspedig a pilótafülke-hangfelvételt tartalmazó feketedobozból nyert információkról tájékoztatva. Black elmondása szerint a hangszalag, amely az American Airlines Airbus repülőgépének lezuhanás előtt a pilótafülkében elhangzottakat őrzi, nem utal arra, hogy bárki illetéktelen személy lett volna jelen – ami a szeptember 11-i terrortámadásokra emlékeztetne. Black mindazonáltal közölte: teljes bizonyossággal egyelőre nem zárhatják ki a szabotázs eshetőségét. Az NTSB együttműködik a vizsgálat során az FBI-jal. A repülés műszaki adatait rögzítő, másik „feketedobozt” egyelőre nem találták meg. A gépen levő személyeken kívül további 9 személy vesztette életét: ők a gép lezuhanásának helyszínén „tűntek el”. A mentőalakulatok több mint 200 holttestet emeltek ki a roncsok közül, a további áldozatok után folyik a kutatás. Rudolph Giuliani New York-i polgármester közölte: négy lakóház pusztult el a szerencsétlenségben. George Pataki az állam kormányzója pedig arról számolt be, hogy a szerencsétlenül járt repülőgép pilótája a lezuhanás előtti percekben szándékosan üzemanyagot eresztett ki, ami arra utal, hogy tudatában lehetett egy műszaki problémának.
„Először fordult elő, hogy egy ilyen típusú gép egyik hajtóműve leszakadt, de ez az eset önmagában is kivételnek számít, minthogy a hajtómű nem robbant fel a levegőben” – állapította meg egy francia légügyi szakértő. Yann Cochennec szerint ebben a szerencsétlenségben a legaggasztóbb elem éppen az, hogy a felszállás első négy percében a pilóták semmi rendkívüliről nem tájékoztatták az irányítótornyot, amiből az a következtetés adódik, hogy addig mindent rendben levőnek érzékeltek. Feltűnőnek találta azt is, hogy a jelek szerint a hajtómű elvesztése nem függött össze a gép kigyulladásával. (m, ú)
WTC-túlélők haltak meg most a queensi szerencsétlenségben
New York. Életét vesztette a két hónappal ezelőtti merénylet két túlélője is hétfőn, az American Airlines 857-es járatának lezuhanásakor. A Merrill Lynch 29 éves brókere, Felix Sanchez köszönetet mondott Istennek szeptember 11-e után, hiszen csak pár perccel az utasszállító repülőgép becsapódása előtt hagyta el a Világkereskedelmi Központban levő irodáját, és így megmenekült a biztos haláltól. Egy másik túlélő, Hilda Yolanda Mayor az északi torony egyik földszinti boltjában dolgozott a terrortámadás időpontjában, ám karcolás nélkül megúszta a több ezer halálos áldozatot követelő akciót. November 12-én azonban nem volt ilyen szerencséjük, ugyanis mindketten az American Airlines 857-es, Santa Domingóba tartó járatán ültek. (i)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.