Alapítványok: nem tetszik a törvény

Pozsony. Szerdán a kabinet elfogadta az alapítványokról szóló törvény módosítását. A legjelentősebb változás, hogy az alaptőke legalacsonyabb összegét az eddigi százezer koronáról ötszázezerre emeli; ezzel sok kis alapítvány létezését teszi lehetetlenné.

Pozsony. Szerdán a kabinet elfogadta az alapítványokról szóló törvény módosítását. A legjelentősebb változás, hogy az alaptőke legalacsonyabb összegét az eddigi százezer koronáról ötszázezerre emeli; ezzel sok kis alapítvány létezését teszi lehetetlenné.

A Csehországi és Szlovákiai Magyar Kultúráért Alapítvány városalapjainak hálózatát csak részben érinti ez a módosítás. Himmler György, a párkányi városi célalap képviselője elmondta: a hálózat 24 városában működő célalapjainak többsége polgári társulásként van bejegyezve. Ez a törvény 1996-os módosítása óta van így, mivel az akkor megkövetelt százezer koronás alaptőke is sok volt számukra.

Prikler Lídia, a Kalligram Alapítvány munkatársa szerint a változtatás egyértelmű célja az alapítványok számának csökkentése. A törvény előkészítése során kemény vita zajlott az alaptőke körül a kormány képviselőivel. „Volt olyan javaslat is, hogy egymillió korona legyen, ebből a szempontból az ötszázezer koronát kompromiszszumnak tartom, ám ekkora összeget jelenleg Szlovákiában lekötni nagy luxus” – mondta.

B. Kovács István, a rimaszombati Simonyi Alapítvány igazgatótanácsának elnöke elmondta: ők akár az egymillió koronás alaptőkét is tudnák biztosítani, mert jelenleg is ekkora összegük van letétbe helyezve, melynek csak a kamatait használják fel.

Hunčík Péter szerint a Márai Sándor Alapítványnak is súlyos gondokat fog okozni a félmilliós alaptőke biztosítása. „Az 1990-es évek elején még voltak olyan támogatók, akik biztosítani tudtak volna ekkora összeget, de ma már a támogatások nagy része konkrét programokra érkezik” – jegyezte meg.

Šarlota Pufflerová, a Polgár és Demokrácia Alapítvány elnöke: „Az alapítványok már átélték, hogy újra be kellett őket jelenteni, ami csak felesleges idő-, energia- és pénzpocsékolás volt. Sokkal fontosabb volna a nonprofit szervezetek hazai forrásból való támogatásának szavatolása”. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?