Pozsony. A Legfelsőbb Bíróság szenátusa tegnap elismerte a cseh Union Bank kezében levő 5 ún. Ducký-váltó kifizetésének jogosságát, amelyet korábban Ján Ducký, a Szlovák Gázművek (SPP) azóta meggyilkolt vezérigazgatója írt alá. Az 5 váltó értéke 350 millió cseh korona.
A váltók miatt eshet az SPP értéke
Pozsony. A Legfelsőbb Bíróság szenátusa tegnap elismerte a cseh Union Bank kezében levő 5 ún. Ducký-váltó kifizetésének jogosságát, amelyet korábban Ján Ducký, a Szlovák Gázművek (SPP) azóta meggyilkolt vezérigazgatója írt alá. Az 5 váltó értéke 350 millió cseh korona. A Pozsonyi Kerületi Bíróság még 2000 áprilisában elismerte a cseh pénzintézet tulajdonában levő váltók érvényességét és a gázműveket arra kötelezte, hogy ennek ellentételezéseként fizesse ki a 350 millió cseh koronát, a váltók utáni évi 6 százalékos kamatot, valamint a perköltségeket. Az SPP az ügyben a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, amely négyszeri halasztást követően tegnap döntött az ügyben. A döntés azért okozott némi meglepetést, mert Ernest Valko, az SPP jogi képviselője munkaképtelenségére hivatkozva tegnap hiányzott a tárgyalásról. Valko máris jelezte, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel szerinte törvénysértésről van szó. A gázműveknek egyébként van még egy fellebbezési lehetősége, ám ez szintén a Legfelsőbb Bíróság elé kerül. A bíróság tegnapi döntése precedens értékű, ugyanis állítólag – egyelőre ismeretlen személyek vagy társaságok birtokában – még van néhány Ducký-váltó, s ezek az értékpapírok akár több milliárd koronáról szólhatnak. A döntés az SPP részleges privatizációját is befolyásolja, méghozzá negatív irányban, mivel a váltók kifizetése csökkentheti a cég vételárát. A váltók okozta többletköltségeket várhatóan az állam állja majd. Az ügyben érintett Union Bank szerkesztőségünknek elküldött állásfoglalásában leszögezte: A bíróság e lépésével függetlenségéről tett tanúbizonyságot.
A Szlovák Gázművek 49 százalékos magánosítása iránt több óriáscég érdeklődik, többek között a német RWE Gas, az orosz Gazprom, továbbá a Ruhrgas, a francia Gaz de France és az olasz Snam alkotta konzorcium. A kormány terve szerint 2002 első negyedévében már megkapná a 49 százalékos részvénycsomag eladása után járó pénzt. Elemzők szerint a 49 százalékos csomag értéke 3 és 8 milliárd dollár között mozog. (shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.