Pozsony. Populista pártnak tartja a Smert az európai szocialisták két befolyásos politikusa Hannes Swoboda, az Európai Parlament szocialista csoportjának frakcióvezető-helyettese és Jan Marinus Wiersma, aki Szlovákia uniós csatlakozásának idején az Európai Parlament szlovákiai jelentéstevője volt. A megállapítás az Európai Szocialisták Pártja (PES) által szervezett mai, bécsi konferencia bevezető előadásában hangzik el, melynek írott változatát lapunk megszerezte.
A szocialisták szerint is populista a Smer
A bécsi konferencia összefüggésben van a Smer tagságával a PES-ben, amelyről várhatóan e hónapban tárgyalnak újra. Beňová optimista. „Komoly esélyünk van, sokat segít ebben a szlovák–ma?gyar munkacsoportunk, és kollégáink a Magyar Szocialista Pártból, biztos sikerrel járunk” – bizakodott a Smer EP-képviselője. Tabajdi Csaba, az MSZP EP-képviselője szerint ez túlzott optimizmus. „Nem tudom, honnan vette ezt Monika Beňová, a felfüggesztés ugyanis nem a pártjaink közti viszony függvénye. Elvi kérdésről van szó, arról, hogy egy szocialista párt kormányozhat-e együtt olyan szélsőséges rasszista, nacionalista, homofób párttal, mint az SNS. Elvi kérdés az is, hogy a kisebbségek jogait folyamatosan csorbítják” – véli Tabajdi. Szerinte november óta – amikor Szlovákiában járt a szocialisták tényfeltáró bizottsága – bizonyos területeken még romlott is a helyzet. „A szlovák miniszterelnök történelem-felülvizsgálatának néhány eleme egyszerűen történelemhamisítás – véli Tabajdi. – Elvi szempontból a szocialisták nehéz helyzetben vannak, mert nem változtak meg olyan mértékben a körülmények, melyek indokolnák a felfüggesztés megszüntetését.” Elképzelhetőnek tartja ugyan, hogy februárban a Smer visszanyeri korábbi státusát, tagjelöltségét, de a PES figyelni fogja. A mai bécsi rendezvény témája a demokrácia, a populizmus és a kisebbségi jogok, különös tekintettel a közép-kelet-európai térségre.
A Hannes Swobodával készült interjú a 2. oldalon. (lpj, czk)
Mit ír a PES belső dokumentuma?
Szlovákiában a választók elutasították a Dzurinda-kormányt, választási sikerhez segítve a Robert Fico vezette, egyre inkább populista baloldali Smert. A kormányfői poszt megszerzése érdekében Robert Fico két jobboldali konzervatív párttal lépett koalícióra, szembefordulva szociáldemokrata testvérpártjai tanácsával. Ezt következően 2006-ban felfüggesztették a Smer PES-tagságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.