Pozsony. 219 milliárd koronás bevétel és 256 milliárd koronás kiadás, vagyis 37 milliárd koronás hiány: ez a jövő évi állami költségvetés javaslata, amelyet várhatóan ma fogad el a parlament.
Közel 40 milliárd lesz a hiány
Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter májusban még azt ígérte, hogy a jobb előkészítésnek köszönhetően a korábbihoz képest komoly változásokat tartalmazó állami költségvetést kényelmes őszi parlamenti vita után fogadják el. Ez nem sikerült és újra csak december közepére maradt. Sokan pedig azt is vitatják, hogy a jövő évi költségvetési javaslat alapjaiban tér el az eddigiektől.
A pénzügyminiszter a legfontosabb változásnak az ún. programszerű tervezést nevezte. Ez abból áll, hogy minden minisztérium megjelöli a működéséhez szükséges költségeket és ezeken felül csak pontosan körülírt programokra kap pénzt. Ez azonban csak részben sikerült, legalábbis a 32 költségvetési fejezet közül mindössze négy felel meg ennek a modellnek. Emiatt a költségvetési kiadások nem egész ötöde tartozik valamilyen programhoz. Emellett a hivatalok fenntartására 49 milliárd koronát terveznek, az állami alkalmazottak száma jövőre 1800-zal nő és a 230 ezres létszám bérére 6,6 milliárd koronával többet fordítanak, mint idén. A kiadási oldalon az egyik legnagyobb vita a mezőgazdasági dotációk körül várhatóak. Ezt ugyanis a javaslat 9,9 milliárd koronás szinten hagyná, de ismert, hogy az SDĽ ezen a téren újra a HZDS-szel kíván összefogni.
A bevételek nagy része, 180 milliárd korona az adókból származik majd. Nagy kérdés a privatizációs bevételek sorsa, a pénzügyminiszter szerint ezeket csak a nyugdíjreformra, az államadósság törlesztésére és más hosszú távú célokra fordítják. Megjelent azonban az első kivétel is, több mint 300 millió koronát szeretnének egy teniszközpont létesítésére fordítani.
A költségvetés leginkább vitatott része a hiány kérdése, melynek nagyságát hivatalosan 37 milliárd koronára tervezik. Ez megfelelne a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé érvényes vállalásnak, amely szerint a hiány nem haladja meg a bruttó hazai össztermék (GDP) 3,5 százalékát. Többen azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez csak különféle trükkök alkalmazásával vált lehetővé. ĺgy például a nagyobb bevétel kimutatása érdekében a bevételek közé számolják a Konszolidációs Bank tervezett 4,2 milliárd koronás adósságbehajtását, pedig a kiadási oldal nem tartalmazza a bankkonszolidáció kiadásait. De más, kevésbé reflektorfényben lévő privatizációs bevételek is szerepelnek a listán (köztük a Fórum Hotel eladása), szintén 4 milliárdos tételként. Ezeket leszámolva a költségvetési hiány a GDP 4,7 százalékát teszi ki. A vitatható tételek ellenére az idei évhez képest több, kozmetikázásra lehetőséget adó elem alkalmazásáról a kormány jövőre lemond. Ilyen például az állami alapok felszámolása. De még így is jócskán marad tennivaló: a szakemberek szerint a közpénzek felhasználásával kapcsolatban leginkább vitatható tételek sorát jövőre a mezőgazdasági dotációk elosztása és az egészségbiztosítók gazdálkodása vezeti majd.
Az idei költségvetési vita új eleme volt a képviselőknek felajánlott 1 milliárd korona elosztása. Ezt az ellenzék élesen elítélte, mire Brigita Schmögnerová bejelentette: a Mečiar-kormányban mindkét elődje rendelkezett hasonló éves kerettel, csak éppen azt személyes döntésük alapján osztották szét. Az elején úgy tűnt, ez a vita nagyon rövidre sikerül: amikor a képviselők elutasították a lakástakarékoskodás állami prémiumának csökkentését, ez több mint 900 millió koronával növelte meg a kiadásokat. Azonban gyorsan találtak megoldást: a dohánytermékek fogyasztói adójának emelésével újra kialakították az egymilliárdos keretet. Az igény persze jóval nagyobb volt, a különféle javaslatokból 10 milliárd korona gyűlt össze, ezt kellett a képviselőknek és a parlamenti kluboknak elviselhető méretűvé faragniuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.