Milyen út vezetett a készítmény kifejlesztéséig?
A sertésinfluenza okozta világjárvány (2009) után világosan látszott, hogy egy váratlanul felbukkanó vírusfertőzés milyen nehéz feladat elé állítja a betegellátó rendszert. Annak ellenére, hogy akkor „csak” az influenzavírus egy új variánsa okozta a pandémiát, a hatékony oltóanyag előállításához több mint 10 hónap kellett. Ezért több kutatócsoport kezdte vizsgálni, hogy a gyógynövények között található-e olyan, amely az influenzavírus szaporodását gátoló anyagot tartalmaz. Ez azért is volt teljesen kézenfekvő és logikus lépés, mert az elmúlt 40 évben kifejlesztett vírusellenes gyógyszerek közel egy harmada növényekből származik. Először egy német kutatócsoport írta le, hogy a mediterrán bodorrózsa (Cistus creticus) olyan úgynevezett polifenol hatóanyagokat tartalmaz, amelyek képesek meggátolni az influenzavírus bejutását a gazdasejtbe. Ez a gátló mechanizmus úgy érvényesül, hogy a polifenol a vírus felszínén található fehérjéhez, tudományos nevén a hemagglutinin molekulához kapcsolódik. A kapcsolódás eredményeként a vírus nem képes a légutak sejtjeit megfertőzni. Később más kutatócsoportok azt is leírták, hogy a HIV-fertőzés esetében is hasonló hatásmechanizmussal működik a mediterrán bodorrózsa kivonata. Ezen kutatások birtokában kezdte 2011-ben gyártani a svájci Herb-Pharma Nagyölveden a Virostop nevű készítményt.
Ki kezdeményezte, hogy vizsgálják meg: a koronavírus ellen is hatásos-e a készítmény?
Amikor a Covid-19 pandémia kirobbant, Michlo András vezérigazgató úr, a Herb-Pharma vezetője – akivel korábban már dolgoztam együtt -, keresett fel és javasolta, hogy meg kellene vizsgálni: vajon a SARS CoV-2 szaporodását is gátolja-e a Virostop.
Hol végezték a vizsgálatot az új tulajdonság bizonyítására?
Több magyarországi humán és állat-egészségügyi laboratórium vett részt a vizsgálatban, melyet a CMC Déli Klinika irányított. Fontos leszögezni: jelenlegi tudásunk még csak arra terjed ki, hogy a készítmény szövettenyészeti rendszerben, in vitro vizsgálatban (vagyis „kémcsőben”) gátolja a vírus szaporodását. Feltételezésünk szerint ez úgy történik, mint ahogyan az influenzavírus gátlásánál láttuk. A SARS CoV-2 felszíni fehérjéje működését tekintve nagyon hasonlít az influenzavírus hemagglutininjéhez. A Virostop készítményben jelen lévő polifenolok a felszíni fehérjéhez kötődnek és meggátolják a vírus bejutását a sejtbe. Klinikai vizsgálat még nem volt, de reméljük, a közeljövőben elindul, és lesznek ilyen eredményeink is.
Milyen folyamat zajlik le a szervezetben, ha a torokba fújjuk a készítményt?
A Virostop hatóanyagainak egy része a légutakba kerülő vírus felszínéhez tapad, és megakadályozza, hogy a vírus bejusson a nyálkahártya sejtjeibe. Az egyéb, bizonyítottan gyulladásgátló készítmények (mint például a citrus- és az aloe vera-kivonat) csökkentik a nyálkahártya gyulladását, így ellenállóbbá teszi a vírusfertőzéssel szemben.
Ha többen tudnának erről a tulajdonságáról, biztosan sokan kipróbálnák, főleg azok, akiknek fenntartásaik vannak az oltással szemben. Hogyan népszerűsítik ezt a terméket, pontosabban az újonnan felfedezett egyik tulajdonságát?
Megjegyzem, 10 éve forgalomban lévő készítményről van szó, melyet minden télen sokan használnak sikerrel a légúti vírusok okozta betegségek megelőzésére. Véleményem szerint nem kell különösebben népszerűsíteni, hiszen korábban már bizonyított, hatásos volt és nem volt mellékhatása.
Akkor is segíthet, ha már megtörtént a fertőzés, vagy inkább a megelőzésben játszik fontos szerepet?
Erre még nem tudjuk a pontos tudományos választ. A klinikai vizsgálatot követően tudunk majd felelni a kérdésre.
Volt olyan eset, amikor kifejezetten a Virostop hatására kerülte el valaki a Covid-19-et?
Szigorúan vett klinikai bizonyíték csak a klinikai vizsgálat után lesz. A magam nevében tudok csak nyilatkozni, Folyamatosan használom a készítményt, de nem csak én, hanem négy gyerekem és tizenkét unokám is. Baráti körömben is nagyon sok pozitív visszajelzést kapok.
Mindenki használhatja korlátlanul - mellékhatások nélkül?
Ez egy gyógynövényeket tartalmazó készítmény. A gyógynövényeket több száz éve alkalmazzuk az emberi betegségek gyógyításában. Ha megfelelően használjuk, akkor nincsenek mellékhatásai.
Kovács Ilona
A védekezés negyedik eleme
Szájmaszk, fertőtlenítés, távolságtartás, vakcina – a koronavírus elleni védekezés alapelemei, amelyek újabban a Virostop sprayjel bővültek. Jankovics István virológus, klinikai mikrobiológus bebizonyította, hogy a bodorrózsa-oldat csökkenti a fertőzés kockázatát. A nemzetközileg elismert tudós, orvos, virológus és mikrobiológus 1979 óta foglalkozik az influenzavírus kutatásával. Részt vett az influenza elleni vakcina kifejlesztésében és ellenőrzésében. 2011-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzeti influenzalaboratóriumának főorvosa volt. A kutatást állati sejtszöveteken végezték. „A zöld majom (Chlorocebus) veséjéből származó sejtkultúra nagyon érzékeny, és a SARS-CoV-2 remekül szaporodik benne. Az elért eredmények alapján ezért feltételezhető, hogy a bodorrózsa-kivonat képes lesz meggátolni a víruszszaporodást, és így megelőzi a fertőzést az emlősök légzőrendszeri nyálkahártyáján is” – mondja dr. Jankovics István.
Tények, eredmények, tervek • A spray 9 éve van a szlovákiai piacon, ezalatt az idő alatt 250 000, globális viszonylatban másfél millió darabot értékesítettek. „2020 márciusában és áprilisában rekordmennyiségű terméket adtunk el Szlovákiában és Csehországban. Bár ezt természetes piaci jelenségnek tartottuk, ugyanakkor az első impulzus volt arra, hogy eljussunk a gondolathoz: nézzük meg, hogy a termék nem hatásos-e a SARS-Cov-2 ellen is” – mondta Michlo András mérnök. • Naponta háromszor öt fújás ajánlott. Ha valaki veszélyesebb helyen tartózkodik, például a városi tömegközlekedésben vagy kórházban, gyakrabban kell alkalmazni . Kisebb adagokban 6 éves kortól gyerekek is használhatják. A korábbi tanulmányok bizonyították, hogy a bodorrózsa hat a SARS 1 ellen, s feltételezték, hogy a SARS-CoV-2 ellen is hatni fog. Az első pozitív eredmények augusztus közepén mutatkoztak meg.
A termék minden hagyományos és internetes gyógyszertárban kapható Szlovákiában és Csehországban.
A Virostopot Európában és Ázsiában is forgalmazzák. Vállalatunk a nyitrai kórháznak segített a védekezésben, és Virostop készítményt ajándékozott az alábbi idősotthonoknak:
Intézmény
készítmények száma
RUŽINOVSKÝ DOMOV SENIOROV - RUŽINOV (Pozsony - Ruzsinó)
832 darab
DOMOV SOCIÁLNYCH SLUŽIEB - RAČA ( Pozsony - Récse)
462 darab
OZ BAGAR S.R.O.
200 darab
ZARIADENIE PRE SENIOROV -TRNAVA (Nagyszombat)
350 darab
ZARIADENIE SOCIÁLNYCH SLUŽIEB - NITRA (Nyitra)
480 darab
SPRÁVA ZARIADENÍ SOCIÁLNYCH SLUŽIEB - NITRA(Nyitra)
380 darab
ZARIADENIE PRE SENIOROV - TRENČÍN (Trencsén)
240 darab
CENTRUM SOCIÁLNYCH SLUŽIEB - ŽILINA (Zsolna)
600 darab
DOMOV SOCIÁLNYCH SLUŽIEB - SÉNIUM
365 darab
ZARIADENIE PRE SENIOROV -JESEŇ
180 darab
ZARIADENIE PRE SENIOROV - KOMUCE
260 darab
ZARIADENIE PRE SENIOROV - NÁRUČ
395 darab
ZARIADENIE PRE SENIOROV - HARMÓNIA
266 darab
NEMOCNICA S POLIKLINIKOU - NITRA (Nyitra)
3000 darab
További információk termékeinkről az alábbi oldalakon olvashatók:
www.fytofontana.com és www.virostop.info
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.