Káposztafélék tárolása

Október végén, november elején betakarításra kerülnek a hidegtűrő káposztafélék is. A téli tárolásra szánt növényfajoknál – ugyanúgy, mint a gyökérzöldségeknél – nagyon fontos a száraz időben történő szedés és a gondos tisztítás, válogatás. ĺgy csökkenthetjük a tárolás alatti betegségek mértékét.

A káposzta nem fertőző betegségei

közül a tárolóban gyakran lép fel a káposztafej fekete foltossága, amely nem fertőző eredetű betegség, hanem fajtatulajdonság. A betegség tünetei a betakarítás előtt csak ritkán figyelhetők meg, a tárolás során azonban egyre nagyobb mértékben jelentkeznek. A külső leveleken 4-5 mm-es fekete foltok, vagy a levél ereken és környékükön szürke szegélyű, apró, fekete pontok láthatók. A betegség mértékét az egyoldalú, vagy bőséges tápanyagellátás növeli. A káposzta felrepedése szabad földön és tárolóban is előfordul. Szintén nem fertőző betegség. Nyáron az egyenetlen vízellátás, ősszel és télen a rövid ideig tartó fagypont alatti hőmérséklet váltja ki. Rendszeres nyári öntözéssel, felszedéskor, szállításkor és tárolás alatt a fagytól való óvással kerülhetjük el a károsodást.

Fertőző betegségek

A fertőző betegségek közül a káposztát is megtámadja a szinte minden zöldségfajon előforduló erviniás lágyrothadás (Erwinia carotovora ssp.carotovora). A baktérium a káposztafej, a torzsa és a vastagabb gyökerek nyálkás, bűzös rothadását okozza. A kórokozó már a szabad földön fertőzhet, sérüléseken keresztül, de kártétele a raktározás során tároláskor válik rendkívül súlyossá. A növény felületén lévő víz, a levegőtlen körülmények és a 10 fok fölötti hőmérséklet kedvező számára. Ilyen körülmények között néhány hét alatt elpusztíthatja az egész betárolt termést.

A káposztaperonoszpóra (Peronospora brassicae) ugyan nem tárolási betegség, de ha a hosszú tenyészidejű fajtákat a tenyészidőszak második felében fertőzi, a betakarítás után, a szállítás és tárolás során utat nyithat az erviniás lágyrothadás kórokozójának. A betegség tünetei az idősebb levelek színén erek által határolt, kezdetben kivilágosodó, majd elbarnuló és elszáradó foltok formájában jelentkeznek. A fertőzött leveleket tárolás előtt távolítsuk el. A káposztafej szklerotíniás rothadása (Sclerotinia sclerotiorum) szabad földön, általában a vegetáció második felében, a kifejlett káposztafejeken okoz vizenyős rothadást. A gomba fehér, dús, vattaszerű bevonatot (micélium) képez, melyben megjelennek a nagy, fekete kitartóképletei (szkleróciumok). A kórokozó szabad földön növénymaradványokról és a talajból fertőz, sérüléseken, sebeken keresztül. A tárolóban a rothadás továbbfolytatódik. A termőhelyen a vetésforgó betartásával, gondos talajműveléssel, egyenletes öntözéssel, a tárolás során alapos átválogatással védhetjük ki a károsítást.

A plenodómuszos betegség (Plenodomus lingam) (korábban fómás betegség) a karalábégumón szabálytalan alakú, sötétbarna szegélyű, barna foltokat okoz. A foltok közepe beszakadozik, körülöttük sötétbarna termőtestek (piknídiumok) képződnek. A gumó belseje szürkésbarnán rothad. Káposztán, a torzsán és a külső leveleken jelentkeznek a tünetek, ovális, sötétbarna, enyhén besüppedő foltok formájában. Bennük apró, fekete termőtestek láthatók. Ha a foltok a torzsát körülölelik, a növények kifakulva hervadnak. Ha a levélnyélen helyezkednek el a foltok, a levelek a talajra fekszenek. ĺgy könnyen felismerhetők és eltávolíthatók a beteg növények. Ha bevisszük a tárolóba, a foltok ott továbbrothadnak.

A káposztafej botrítiszes rothadása (Botrytis cinerea) elsősorban a kifejlett káposztafejeket betegíti meg, azok vizenyős rothadását okozza. Az elhalt részeken dús, szürkésfehér, majd szürke bevonat (konídiumtartó-gyep) képződik. A kórokozó gomba sebzéseken keresztül jut a növényekbe, ezért igyekezzünk a sérüléseket elkerülni. A betegség a szállítás és a tárolás során válik jelentőssé.

Egyéb kártevők

A káposzta-levéltetű (Brevicoryne brassicae) az összes káposztafélén károsít. Szívogatásának hatására a levelek deformálódnak, sárgulnak, a növények fejlődésükben visszamaradnak. A károsított növények felületén viaszos, szürke levéltetű telepek borítják. Az általuk ürített mézharmaton megtelepszik a korompenész. Az így károsított fejes káposztát, kelkáposztát ne tároljuk be, mert könnyen a tárolási kórokozók áldozatául esnek.

A bagolylepkék több faja is károsítja a káposztaféléket. A gamma-bagolylepke (Autographa gamma), a káposzta-bagolylepke (Mamestra brassicae) és a vetési-bagolylepke (Scotia segetum) hernyói még október végén, novemberben is megtalálhatók. Nagy kárt okoznak azzal is, hogy ürülékükkel szennyezik a terméseket. Ügyeljünk arra, hogy a betárolandó káposztafejek, karfiolrózsák hernyóktól, hernyórágástól, ürüléktől mentesek legyenek, mivel ezek nagy mértékben elősegítik a tárolási betegségek fellépését.

A védekezés alapja

A betakarítást száraz időben végezzük; ügyeljünk arra, hogy szedés és válogatás közben sérülés, nyomás, ütődés ne érje a termést. A tárolásra szánt terméket válogassuk át. A kórokozókkal fertőzötteket, rovarrágottakat, sérülteket, repedteket, fagyottakat ne tegyük az egészségesek közé, mert a legjobb tárolási fajta is heteken belül romlásnak indulhat. Csak a teljesen kifejlődött, kemény, zárt fejű, hosszú tenyészidejű, későn érő káposzta fajtákat tároljuk. A káposztát úgy tisztítsuk meg, hogy rajta 4-5, a fejre szorosan rásimuló, egészséges borítólevél maradjon. Szedés, tisztítás után mind a káposztát, mind a karalábét száraz, hűvös, szellős, fagymentes helyen 5-6 napig szikkasszuk. Karalábéból általában a kék színű téli fajták alkalmasak a tárolásra. (A fajtaleírások közlik, hogy mely fajták alkalmasak téli eltartásra.) Ezek szárazanyag tartalma magasabb, szövetállományuk vastagabb, keményebb. Tartsuk ezt szem előtt és a többi fajtát friss fogyasztásra, savanyúság készítésre használjuk fel. Mivel a kórokozók a szabad földön fertőzik a növényeket, ellenük ott védekezzünk a vegetációs időszakban. Betakarítás előtt ne öntözzük és ne fejtrágyázzuk a növényállományt. A fejes káposztát, kelkáposztát, karalábét tárolhatjuk pincében, veremben, prizmában. Az ideális az 1-2 fok C (max. 4-5 fok C) hőmérsékletű és 90-95% relatív páratartalmú helyiség lenne. Fontos, hogy a helyiség jól szellőztethető legyen, mert szellőztetéssel tudjuk szabályozni a hőmérsékletet és a páratartalmat is. A pincét betárolás előtt ki kell takarítani és meszelni, az előző évről bent maradt termést ki kell dobálni. (Az Agronapló alapján)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?