Válogatás Ady, József Attila és Radnóti verseiből

Bevallom, verseket, versesköteteket nem igazán szoktam kritizálni, boncolgatni – ezt jobb szeretem meghagyni azoknak, akik értenek hozzá… vagy legalábbis azt hiszik, hogy értenek hozzá. Én még csak ezt sem képzelem magamról, viszont a szóban forgó kicsi, ám annál nívósabb kiadvány a szokottnál is jobban megragadott.

Bevallom, verseket, versesköteteket nem igazán szoktam kritizálni, boncolgatni – ezt jobb szeretem meghagyni azoknak, akik értenek hozzá… vagy legalábbis azt hiszik, hogy értenek hozzá. Én még csak ezt sem képzelem magamról, viszont a szóban forgó kicsi, ám annál nívósabb kiadvány a szokottnál is jobban megragadott. Már maga a külcsín is ígéretes, hát még a belbecs mennyire az! A Corpus kiadó 1995-ben, Dus János segítségével összegyűjtötte a három jeles és különleges költőóriás, Ady, József és Radnóty talán legszebb, legjelentősebb verseit, hogy – mint azt a fülszövegben is olvashatjuk – „átmentse” őket a huszonegyedik századba. A költemények még ma sem vesztettek sem értékükből, sem érvényességükből, erre utal a borító hátoldalán olvasható utolsó két mondat is: „Ne hagyj minket ebben a században megporosodni. Vigyél magaddal!” Hát igen, én nem tudtam ellenállni – magammal vittem…

A kötet címe – ARJ – azon kívül, hogy a három költő vezetéknevének kezdőbetűit foglalja magában, szintén utal a modern világra is: a számítástechnikában sűrített adatállományt jelent, az informatikában „bontsd ki” utasítást. További különlegesség a versek esztétikus elrendezése. A sort Ady nyitja, majd József, végül Radnóti következik, ám nem csak így, egyszerűen: ahogy a költők sem ugyanazok, a betűtípus is velük együtt változik, s mindegyikük harmadát – mintegy zárójelként – egy-egy fiatalkori, illetve utolsók közti fénykép nyitja és zárja. Ez is hozzátesz ahhoz az eredetiséghez, melyben bővelkedik a kiadvány.

Mivel vékony papírra nyomtatták, a maga 256 oldalával és kemény kötésével is bárhol elfér, akár egy kabátzsebben is, így aztán az olvasása is rendkívül kényelmes. Akár iskolai tananyag mellé is jól jöhet, hiszen a fontos versek közül sajnos csak keveset találhatunk meg a tankönyvekben, ám még véletlenül sem ez legyen a fő szempont!

Ezek a művészek valóban nagyot, mi több, hatalmasat, halhatatlant alkottak, melyet nekünk is, unokáinknak is, és az ő unokáiknak is mind meg kell ismerniük! A fülszöveg igazat szól: nem szabad elveszniük…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?