Sehol nem láttam ennyi megértő embert

A nagymegyeri Győri Ildikó a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem negyedéves hallgatója, számvitel és könyvvizsgálat szakon. Nyáron sikerült kijutnia Amerikába, ahol gyorsétteremben dolgozott, nyelvet tanult, új barátokat szerzett.

Hogy jutottál ki Amerikába? Hol voltál pontosan?

Repülővel. Na nem, most komolyan. Egy barátnőm volt kint tavaly nyáron, aki nagyon lelkesen beszélt azottani életről, kedvet csinált nekem is. Mivel én is meg szerettem volna próbálni, jelentkeztem a CCUSA amerikai ügynökség pozsonyi irodájában. Ez egy diákcsereprogramokat közvetítő ügynökség. Először egy megbeszélésen vettem részt, majd a potenciális munkaadókkal volt személyes találkozóm itt Pozsonyban. Velük szerződést kötöttem, és 2002. június 5-én indultam Bécsből. A végállomás New Jersey volt, pontosabban a Point Pleasant Beach.

Mit csináltál kint?

Főleg azért mentem ki, hogy dolgozzam és pénzt keressek, de mindemellett meg akartam ismerni Amerikát is. Az ügynökség által közvetített munkaadómnál dolgoztam, akinek nagyon sokat köszönhetek. Egy gyorsétkezdében dolgoztam mint pénztáros, ami sokat segített az angolban, mivel állandó kapcsolatban kellett lennem a vásárlókkal.

Hogy érezted magad?

Mondhatom, hogy ez volt életem legnagyszerűbb nyara. Emlékszem kiutazásom előtt az ügynökség szervezett a kiutazó diákoknak egy találkozót, ahol biztosítottak bennünket, hogy készüljünk fel, mert ez lesz a „The best summer of your life“. Én akkor a többiekkel csak mosolyogtam, hogy „hát persze!“. Most így visszagondolva, igazuk volt. Bántam volna, ha kihagyom a lehetőséget, hogy amíg diák vagyok, utazzam a világban, új embereket ismerjek meg, barátságokat kössek, és az sem elhanyagolandó tény, hogy pénzt is keresek közben. Úgy érzem, hogy mindenképp megérte pénzt fektetnem ebbe az utazásba, mert nemcsak az anyagiakban mutatkozott meg az út haszna, hanem az angoltudásom is sokat fejlődött, még jobban megszerettem ezt a nyelvet, másként nézek az emberekre, és nem utolsó sorban a munkatapasztalataim is gyarapodtak. Köszönet ezért a szüleimnek, és természetesen az ügynökségnek is.

Szereztél amerikai barátokat, akikkel a mai napig kapcsolatban állsz?

Igen, az internet segítségével állandó kapcsolatban vagyunk. Többször is váltunk hetente mailt. Az amerikai barátokon kívül sok lengyel, cseh, horvát és orosz diákkal megismerkedtem. Islolába nem jártam. Ez egy work and travel program, ami az amerikai kultúra, nyelv megismeréset támogatja, és emellett munkalehetőséget biztosít a diákoknak.

Mi a véleményed az amerikaiakról?

Az amerikaiak mentalitása teljesen eltérő az európaiakétól. Én személy szerint még sehol sem találkoztam annyi kedves, barátságos és mosolygós emberrel, mint kint New Jerseyben vagy akár Pennsylvániában. Az emberek segítőkészek és megértőek. Amerika lenyűgözött, mert az emberek toleranciája ott határtalan. Annak ellenére, hogy Amerikában szinte minden kultúra, nemzetiség képviselteti magát valamilyen formában, a kultúrák, viselkedési formák mégis egyet alkotnak. Eleinte féltem, mert itthon nálunk nem mindig nézik jó szemmel, ha valaki más, máshonnan van. Kint ez elő sem fordulhat. Az amerikaiak szeretik a külföldieket, mert tudják, hogy számukra is egy más kultúra, nyelv megismerése óriási lehetőséget jelent a világ még jobb és mélyebb megismeréséhez.

Az emberek tisztelik a másikat, a másságot. Eleinte féltem beszélni, mert tudtam, hogy vannak nyelvi hiányosságaim. Tartottam attól, hogy nem fognak megérteni. De inkább ők kértek tőlünk elnézést, hogy az anyanyelvükön kívül más nyelvet nem beszélnek.

Említetted, hogy gyorsétteremben dolgoztál. A hamburgertől és hasábburgonyától eltekintve kipróbáltál valamilyen érdekes ízt, ettél valami ínyencséget?

Igen, életemben először kipróbáltam a tengeri konyhát. Megkóstoltam a rákot, valamint a kagylót. Az amerikai konyha nem tartozik a legegészségesebbek közé. Náluk a nemzeti étel a hamburger sült krumlival. Igaz, hogy az ameriakiak inkább a gyorsan elkészíthető ételeket részesítik előnyben, de a közös családi ebédek, vacsorák hétvégenként nem térnek el az európai étkezési szokásoktól. Bár Amerikában sokkal több túlsúlyos emberrel találkoztam, mint itthon, de ez inkább a mozgáshiánnyal magyarazható, valamint a gyors és rohanó életstílussal.

Tervezed, hogy visszatérsz majd oda a közeljövőben?

Igen, semmi pénzért nem hagynám ki. Ha legközelebb kiutazom, több időt szeretnék szentelni az utazásnak, szeretném meglátogatni az ország másik felét is, Grand Canyont, Las Vegast, Los Angelest. A munkaadóm is visszavár. Ha sikerül, szeretnék Amerikában doktorátusi diplomát szerezni. De ez még messze van, először a sulit kellene jó eredménnyel befeje-znem. Annyit elmondhatok, Amerikát mindenkinek szeretettel ajánlom, mert egy fantasztikus hely, a lehetőségek országa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?