Nem szűnnek a kiadások

A szükséges tanszerek megvásárlásával még korántsem szűnnek meg a szülők csemetéjük iskoláztatásával kapcsolatos kiadásai. Bár Szlovákiában az oktatás ingyenes, az iskolák a különféle kiadások fedezésére mindjárt a tanév kezdetén pénzt kérnek a gyerekek szüleitől.

A szükséges tanszerek megvásárlásával még korántsem szűnnek meg a szülők csemetéjük iskoláztatásával kapcsolatos kiadásai. Bár Szlovákiában az oktatás ingyenes, az iskolák a különféle kiadások fedezésére mindjárt a tanév kezdetén pénzt kérnek a gyerekek szüleitől. Iskolánként a szülői hozzájárulás öszszege változó, átlagban 120-300 korona. Minden egyes oktatási intézmény önállóan szabja meg a befizetendő összeg nagyságát, melyet aztán különféle, például a Mikulás-napi ajándékok vásárlására fordít. Bármilyen alacsony összeget is állapítanak meg az egyes iskolák, a szülők részéről gyakran merülnek fel problémák a befizetését illetően. Még ha csak százas nagyságrendű összegről is van szó, sok családban egy ilyen, általában váratlanul felmerülő kiadás is gondot okozhat. Éppen ezért több oktatási intézményben kedvezményben részesítik a sokgyermekes családokat, sok esetben eltekintenek a teljes összeg befizetésétől. A nebulók biztosítási díja is megterheli az otthoni kasszát. Bár a szülőknek nem kell kötelezően biztosítási szerződést kötniük gyerekeik vagyontárgyainak védelmére, sok esetben ajánlott megtenniük, hiszen a lopásokból eredő anyagi kár általában a biztosítási díj sokszorosát is eléri. Az alapiskolai tanulók vagyontárgyainak éves biztosítási díja 20-30 korona. Az egyes biztosítótársaságok a szerződési feltételektől függően legfeljebb 1500-2000 korona értékben kárpótolják a gyerekeket lopáskár esetén. Az iskolák sok esetben adományokat is kérnek a tanulók szüleitől, természetesen a családokat semmi sem kötelezi arra, hogy adományokkal járuljanak hozzá az iskola működéséhez és fenntartásához. Több oktatási intézményben bevett gyakorlat, hogy az iskolaépület halaszthatatlan felújítási munkálataira is pénzt kérnek a szülőktől. Ezen kívül általában a rendezvények szervezésében is részt vállalnak a gyerekek szülei tárgyi vagy anyagi segítség révén.

A középiskolák magasabb összegben határozzák meg a szülői hozzájárulás mértékét. Általában 100-700 koronát kérnek a szülőktől az év elején. Több középiskolában évfolyamonként változó összeget állapítanak meg szülői hozzájárulás gyanánt. Míg az első évfolyam diákjaitól 500, a másodikosoktól már száz koronával kevesebbet kérnek. A negyedikesek szülei például 200 koronát fizetnek. (ervé, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?