Magyarországi egyetemi körkép

Jelenleg 14–15 ezer külföldi diák tanul Magyarországon, háromnegyedük környező országokból származó határon túli magyar. Magyarország abban érdekelt, hogy minél nemzetközibbé tegye a felsőoktatási képzéseket, hiszen így növelheti a rendszer presztízsét, valamint anyagi haszonra is szert tehet.

A Világgazdaság összeállítása szerint a legnépszerűbb képzések között orvosi, fogorvosi, valamint a Szent István Egyetem állatorvosi szakát találjuk. A külföldiek által megcélzott különböző karokon más-más összegű tandíjat kell fizetni, szemeszterenként ez általában százezer forintos nagyságrendű. Állampolgárság tekintetében csupán akkor van különbség a tandíj mértékében, ha az adott ország és Magyarország között kétoldalú megállapodás van érvényben.

Támogatások

Az ösztöndíjas hallgatók után a magyar állam ugyanakkora normatívát fizet, mint a magyar diákok után, a külföldiek ezen felül a megélhetésükhöz is kapnak támogatást. A legtöbb diák Romániából, Szlovákiából és Németországból érkezik Magyarországra tanulni.

A Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) kétféle nemzetközi képzés folyik, az egyiket egy külön intézet, a Corvinus Angol Nyelvű Oktatási Központ biztosítja. A képzéseken jelenleg 130–140 tanuló vesz részt főiskolai alapszakon, 23–30 egyetemi szintű képzésen. Sok a kínai, arab, kelet-európai diák, de vannak finnek és németek is. A képzés ára szemeszterenként 750 ezer forint, ennek ellenére népszerű az egyetem, jó a hírneve.

Csereprogramok

A Budapesti Corvinus Egyetemre különböző csereprogramok keretében is érkeznek külföldi diákok. Az unió tagállamaiból 250– 280 hallgató érkezik, tandíjat nem, de az itt-tartózkodásuk költségeit fizetik. Az unión kívüli országokból évente 30–50 diákot fogadnak. A Pécsi Tudományegyetem 35 ezer hallgatója közül ezren vannak a külföldi diákok. Az orvosi képzés két nyelven folyik, az angol képzés az első két évben évi 4 500 euróba kerül, a harmadik évtől a német kurzusért 5 600 eurót kell évente fizetni. 100–120 hallgató pedig az Erasmus-csereprogram keretében tanul Magyarországon. (vg, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?