Klikkek, bandák, baráti körök

Amíg a különböző baráti társaságokhoz való tartozás nem jelent többet annál, hogy egyesek inkább focizni szeretnek, mások olvasmányélményeiket beszélik meg szívesen, s a közös érdeklődésűek keresik egymás társaságát, addig a klikkesedés normális csoportfolyamat.

A mama szoknyája mellől óvodába kerülő gyermek számára még elsősorban az óvó néni az, aki a biztonságérzetet és az önmagával való elégedettséget biztosítja a többi gyerek között. Ő az, akinek a dicsérete, bíztatása számít, ugyanakkor védelmet, segítséget is képes nyújtani a visszahúzódóbb, kevésbé talpraesett gyerekeknek.

A baráti társaságok, a népszerűség, és az iskolai közösségben elfoglalt hely a felső tagozatos, majd a középiskolás fiatal számára egyre fontosabbá válik. Ha klikkesedik az osztály, pontosan tudjuk, mennyi örömöt, sikert, önbecsülést adhatnak ezek a baráti társaságok, ugyanakkor mennyi fájdalom, magányosság és megaláztatás forrása is lehet egy-egy erőszakosabb banda, vagy kirekesztésen alapuló közösségi hierarchia.

Amióta világ a világ, az iskolai beilleszkedés, a népszerűség és tekintély kivívása nem habos torta. A legkisebbek, az újoncok, a halk szavúak és visszahúzódók nehezebben találták meg a helyüket, mint az erős, nagyhangú, jó humorú gyerekek. (Az Iskola határon, a Légy jó mindhalálig, a Harry Potter regények mind-mind erről tanúskodnak.) Nem törvényszerű azonban, hogy egy szűk kör terrorizálja a gyengébb kívülállók gyülekezetét. Az iskola hagyományai, a tanárok rátermettsége, és a diákok érzelmi-intellektuális színvonala egyaránt befolyásolják egy-egy közösség légkörét.

A klasszikus értelemben vett klikk légköre inkább katonai szervezetéhez hasonlít. A tagok egymás közötti viszonya, az elismerés, és az ügyekre való befolyás mértéke szigorú hatalmi hierarchia szerint alakul. A klikktagok számára nem is az igazán fontos, hogy milyen közös értékekben osztoznak, sokkal inkább az, kiket, és milyen elvek alapján nem fogadnak be. A nagylányok kinevetik a még serdületlen társaikat, a vagány fiúk azokat, akik nem isznak és dohányoznak.

Az atléták az ügyetleneket és gyengéket nézik le, a jó tanulók a butákat, sikerteleneket. A különböző típusú gyerekek kis csoportjai tulajdonképpen békésen meg is férhetnének egymás mellett egy osztályon, vagy iskolai közösségen belül. Egyikük vagy másikuk azáltal válhat a többieket elnyomó, és a közösséget megosztó klikké, hogy folyton saját határaival van elfoglalva.

KIT FOGADUNK BE?

Ki mennyire lehet a közel a tűzhöz, és ki az, aki időről időre kiközösítendő? A klikk igényt tart a legnépszerűbb, a legmenőbb, legérdekesebb és legnagyszabásúbb jelzőkre. Ez az, amit tagjainak nyújt, és amit a kívülállóktól eltagad. A klikk belső szerkezete hatalmi, elnyomó jellegű, vagyis a jutalmazások és büntetések, a függés és a másikkal való rendelkezés bonyolult rendszerén alapszik. Mindig van egy főnök, a legerősebb, legokosabb, legszebb, legmenőbb karizmatikus vezér, aki a többiek helyét a rendszeren belül kijelöli. Legszorosabban egy-két jó barátja tartozik hozzá, akik (bár gyakran egymással is versengenek) feltétlen bizalmát élvezik. A kör többi tagja hozzájuk igyekszik minél közelebb kerülni, egymásra kevésbé figyelnek. A hatalmon lévők nem is néznék jó szemmel, ha ők egymás közt bizalmas és szolidáris viszonyt alakítanának ki.

A klikken kívül is van azonban élet. Ide a tagság után ácsingózók, a félrehúzódók, és a banda által lenézett, kipellengérezett áldozatok tartoznak. A bekerülni vágyókat a csoporttagok időről-időre veszélyes, vagy megalázó próbatételekre vehetik rá, mellyel a tagság esetleg elnyerhető. Az áldozatok ugyanezekbe a helyzetekbe büntetésképp kerülhetnek.

A népszerűség titka életkoronként és közösségekként más és más lehet. Szociológiai kutatások szerint általánosságban igaz, hogy a lányok népszerűségét inkább külső megjelenésük, és az ellenkező nem kitüntető figyelme biztosítja, míg a fiúk közt valamilyen kompetencia, hozzáértés az, ami megbecsülésnek örvend. (Lehet ez fizikai erő, sportteljesítmény, de számítógépes ismeretek vagy műveltség is.)

Az erőszakos klikkek mind a bent lévők, mind a kívül rekedők számára megannyi személyes problémát, magányosságot és szenvedést okozhatnak. A kisebb gyerekek éretlensége, a kamaszok életkorukból adódó belső bizonytalansága védtelenné teszi őket a kiközösítéssel és megaláztatásokkal szemben. Egy haszna azonban mégis lehet annak, ha ilyen ügyekbe keveredünk: megtanulhatjuk, hogy a népszerűség, a mások rajongása által biztosított dicsfény mennyire mulandó, és hogy a hatalomhoz való viszony a fent és a lent lévők jellemét egyaránt nagyon próbára teszi. (gya, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?