Hogyan működik az agy tollbamondás közben?

Az emberek többségének pár mondat vagy szó leírása nem jelent gondot. Azoktól a gyerekektől, akiknek gondjaik vannak az íráskészséggel, ez a másoknak egyszerűnek tűnő dolog emberfölötti erőt igényel. Most ti is meggyőződhettek arról, mit él át egy másodikos alapiskolás tollbamondásírás közben.
1.

Az emberek többségének pár mondat vagy szó leírása nem jelent gondot. Azoktól a gyerekektől, akiknek gondjaik vannak az íráskészséggel, ez a másoknak egyszerűnek tűnő dolog emberfölötti erőt igényel. Most ti is meggyőződhettek arról, mit él át egy másodikos alapiskolás tollbamondásírás közben.

1. A kisdiáknak hallgatnia kell a tanító nénit, és ki kell zárnia a külvilág zavaró hangjait, amik eljutnak a fülébe, mert ha erre figyel, nem érti meg a tollbamondás szövegét.

2. A mondatot, amit a tanító néni elmondott, rövid ideig a tudatában kell tartania, hogy szétválaszthassa az egyes szavakat.

3. Ezek után a szavakat hangokra kell bontania. A folyamat során ki kell tudni zárnia az egymáshoz hasonló hangokat. Nem szabad összekevernie az o és u, a b és p, a d és t, a g és k, az i és e, a m és n hangokat, valamint a rövid és hosszú magánhangzókat.

4. Az ezt követő fázisban meg kell keresnie a hangoknak megfelelő helyes betűket. A diák ilyenkor lázasan keresgél a tudatában, fontolgatja, melyik hang hogy nézhet ki írásban.

5. Majd a betűt papírra kell vetnie, a hallott szavat le kell úgy írnia, ahogy azt elképzelte.

Csak abban az esetben önti a tanító által elmondott mondatot helyes formába, ha megérti a tollbamondás szövegét, és ezek a fázisok sorra lejátszódnak az agyában.

Természetesen mindezek mellett a diák nem feledkezhet meg a helyesírásról sem, ami a diszlexiásoknak nagy gondot okoz. Nekik nincs érzékük a nyelvhez, nem értik az anyanyelv felépítését, hallás útján gyakran nem tudják megkülönböztetni az egyes hangokat egymástól. Nekik már az is örömet okoz, ha le tudják írni azt, amit a tanító diktál, a helyesírás és nyelvtan szabályait nehezen tudják csak alkalmazni.

Nektek, kiknek már könnyebben megy az írás és az olvasás, éljétek bele magatokat ti ebbe a helyzetbe. Nem lesz nehéz, hiszen még biztosan emlékeztek arra, amikor megtanultátok az írás-olvasás tudományát. Sok diák remegő gyomorral és rettegve várja, mikor szólítják fel, hogy olvasson az osztály előtt. Állítólag azok a kisdiákok, amiknek szüleik minden este meséket olvastak, nehezebben megy az olvasás. Igaz, hogy képzelőerejük fejlettebb, mint azoké a gyerekeké, akik nem merülhettek el a mese világában, s csupán a tévében vagy videón néztek mesefilmeket. Az alapiskola alsó tagozatában már egy harmadikos diáknak nem szabad, hogy gondot jelentsen a tollbamondás írása és az olvasás, ám addig automatikussá kell válnia az íráskészségnek. (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?