A leggyorsabb mozgású
A leggyorsabb mozgású élőlény a vándorsólyom. Egy Németországban végzett kísérletsorozat alkalmával jegyezték fel, hogy a 30 fokos, ill. 45 fokos szögben lecsapódó vándorsólyom 270 km/óra, ill. 350 km/óra sebességet érhet el.
Általános állati rekordok
A leggyorsabb mozgású élőlény a vándorsólyom. Egy Németországban végzett kísérletsorozat alkalmával jegyezték fel, hogy a 30 fokos, ill. 45 fokos szögben lecsapódó vándorsólyom 270 km/óra, ill. 350 km/óra sebességet érhet el.
A leglassabban haladó
A Neptunus pelagines fajhoz tartozó egyik ráknak, amelyet a Vörös-tengerben jelöltek meg, 29 évébe került, hogy a Szuezi-csatornán keresztül a Földközi-tengerig 163 km-ert megtegyen, azaz 5,6 km/év átlagsebességgel haladt.
A legerősebb hangú
A „beszélgető” kékbálnák által kibocsátott kisfrekvenciás rezgések hangereje eléri a 188 dB-t, így a kékbálnák a leghangosabb élőlények. Hangjuk 850 km távolságból észlelhető.
A világ leghangosabb szárazföldi állatai a Közép- és Dél-Amerikában élő bőgőmajmok. A hímek légcsövének végén kitágult csontos szerkezet visszhangozza a kibocsátott hangot. Velőtrázó ordításuk átmenet a kutyaugatás és a szamárbőgés között, s mindez ezerszeresen felerősítve. Üvöltésöket 16 km távolságból is hallani.
A legerősebb harapású
Egy a Bahama-szigeteki tengeri laboratóriumban gnathodinamométerrel (harapásmérő) végzett kísérletből kiderült, hogy egy két méteres sötét cápa állkapcsa 60 kg erőt tud kifejteni. Ez négyzetcentiméterenként 3 tonna, a fog hegyén pedig 19,6 tonna nyomásnak felel meg. A 6 méteres nagy fehér cápa állkapcsának erejét még nem mérték.
A leggyorsabb földtúró
A földtúrás világbajnoka a keleti földikutya. Az Oroszország déli részén talált egyik föld alatti járatuk 363 méter hosszú volt, ez azonban eltörpült a mellett az alagútrendszer mellett, amelyhez 114 földtúrás tartozott, és az utolsó kettő 169 méterre esett egymástól.
A legerősebb szagú
A világ legáthatóbb szagú állata az afrikai zorilla. A végbélmirigyeiből kibocsátott émelyítő nedveket 1,6 km-es körzetben lehet érezni. Följegyezték, hogy egy zorilla több órán át bűzével tartott távol magától kilenc jól megtermett oroszlánt, hogy egy zebratetemet zavartalanul birtokolhasson.
A leghosszabb vemhesség
Az elevenszülő fekete vagy alpesi szalamandra vemhessége a svájci Alpokban, 1400 méter magasság felett 38 hónapig is eltart, kisebb magasságban azonban ez az időszak 24-25 hónapra rövidül.
A leggyorsabb és leglassúbb növekedés
Az állatok világában a kékbálna borja növekszik a leggyorsabban. A szinte láthatatlan a mg töredékét kitevő pete 22 hónap és 3 hét – a vemhesség és az első életév – alatt mintegy 26 tonnára növekszik. Ez 30 milliárdszoros növekedést jelent. Leglassabban az Atlanti-óceán északi részén élő mélytengeri kagyló növekszik. Mintegy 100 év szükséges ahhoz, hogy elérje a 8 mm-es hosszúságot.
A nemek közötti legnagyobb méretkülönbség
Az állatvilágban gyakori a nagy méretkülönbség a két nem között, a tengeri giliszta hímje és nősténye azonban mintha nem is egyazon faj volna. A nőstény 10-100 cm, míg a hím mindössze 1-3 mm hosszú és súlya mindössze egymilliomod része a párjáénak.
A legerősebb
Méretükhöz viszonyítva a legerősebbek a trópusokon található szkarabeuszfajok nagyobb példányai. Egy orrszarvúbogárral végzett kísérletből kiderült, hogy a testsúlyának 850-szeresét is képes megtartani a hátán. Egy nagy ganajtúró testsúlyának 400-szorosát, 80 g-ot vitt egyik helyről a másikra, 100 g-ot pedig felemelt.
A legnagyobb erőkifejtés
Méreteihez képest a legnagyobb erőt a természetben a szurkos pattanóbogár fejt ki: átlagosan 400 g gyorsulással pattan a levegőbe, amikor a ragadozók elől menekül. Kiszámították, hogy egy 12 mm-es, 40 mg-os példány 30 cm magasságba ugorva 2300 g rekordlassulással ér földet.
A leglassúbb anyagcsere
Az Új-Zélandon élő gyíkszerű tuatara anyagcseréje annyira csökkentett, hogy 60 percig is képes meglenni levegővétel nélkül.
A legalacsonabb testhőmérséklet
Az emlősök közül az Ausztráliában és Új-Guineában honos, tojással szaporodó ausztráliai hangyászsünnek a legalacsonyabb a vérhőmérséklete: szokásos körülmények között 22,2 – 24,4 fok. Az alaszkai jégférek testhőmérséklete –10 fok.
Az életfunkciók leghosszabb szüneteltetése
1846-ban két kimúlt sivatagi csigát vittek a British Museumba, ahol felragasztották őket egy kiállítási táblára. Négy évvel később, 1850 márciusában a múzeum személyzete az egyiket langyos vízbe tette. A csiga mozogni kezdett, majd hamarosan táplálkozott is. A szívós állat ezután még két évig élt.
A legnagyobb állatcsapat
Az eddig megfigyelt legnagyobb állatcsapat az a 10 millió tonnára becsült krill-raj volt, amelyet amerikai tudósok követtek nyomon az Antarktiszon 1981 márciusában. A raj nagysága megfelelt a világ évi halfogása 1/7-ének. 1875. augusztusában Nebraska (USA) fölött óriási sáskaraj repült. Egy helyi tudós szerint, aki az állatokat 5 napon át figyelte, a sáskák 514 374 négyzetkilométeres területet leptek el. Becslések szerint a rajban 12,5 billió rovar lehetett, összsúlyuk 25 millió tonna. Ezek a kártevők 1902-ben rejtélyes módon eltüntek, azóta nincs nyomuk.
A legtermékenyebb
Kiszámították, hogy a káposzta-levéltetű egy év alatt annyi uzódot tud létrehozni, hogy azok összsúlya (822 millió tonna) háromszorosa volna a Földön élő összes ember súlyának. Szerencsére a tetvek halandósága is nagy.
A legerősebb regenerációs képesség
A szivacsok testük legapróbb részéből képesek egész testüket felépíteni. Ha egy szivacsot finom gézen keresztülpasszírozunk, az egymástól elválasztott szövetdarabok mind új egyedként élnek tovább.
A legfalánkabb
A természet legelképesztőbb evőgépe a selyemlepke hernyója, amely életének első 48 órájában születési súlyának 86 ezerszeresét fogyasztja el. Egy ilyen étvágyú, 3,17 kg súlyú csecsemő 273 tonna táplálékot venne magához két nap alatt.
Fogyásbajnok
A hét hónapos szoptatás alatt a 120 tonnás nőstény kékbálna testsúlyának 25 százalékát is képes leadni.
A legértékesebb
A legnagyobb összegeket a telivér lovakért fizetik ki. 1983 augusztusában Maktoum al Maktoum sejk 40 millió dollárért hírdette meg a lovát. A legértékesebb állatkerti állatok a kihalástól veszélyetetett bambuszmedvék. A madridi állatkertben élő, 1982 szeptemberében született Chi-lin értéke meghaladja az egymillió fontot. Kínán kívül csak 14 bambuszmedve él fogságban, és a teljes védettség ellenére is csak 600-700 lehet a vadon élők száma. A Los Angeles melletti Palos Verdes területén, a Marinelandban él a világ egyetlen fogságban levő karszárnyú delfinpárja, Orky és Corky. Ők a legértékesebb tengeri állatkerti állatok, 1985-ben 2 millió dollárra értékelték őket.
A legveszélyesebb
A világ legveszélyesebb állatai a maláriaszúnyogok. A kőkorszak óta minden második ember halála – a háborúktól és a katasztrófáktól eltekintve – az ő számlájukra írható. Még ma, a nagy szúnyogirtó hadjáratok idején is évente 200 millió embert fertőznek meg, s csak Afrikában több mint 1 millió csecsemő és gyermek pusztul el maláriában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.