A Nyitrai modell

Komáromban szemináriumot tartottak a magyar iskolákban szlovák nyelvet oktató peda- gógusoknak, a résztvevők könyvcsomagot is kaptak.Szinte mindennaposak a kérdések: Miért nem tudnak gyermekeink szlovákul?, Miért nem tanítják a szlovák nyelvet idegen nyelvként a magyar iskolákban?

Komáromban szemináriumot tartottak a magyar iskolákban szlovák nyelvet oktató peda- gógusoknak, a résztvevők könyvcsomagot is kaptak.

Szinte mindennaposak a kérdések: Miért nem tudnak gyermekeink szlovákul?, Miért nem tanítják a szlovák nyelvet idegen nyelvként a magyar iskolákban? Aki valaha foglalkozott a témával, az tudja, nem egyszerű a kérdés. Nem egy olyan kóros állapotról van szó, amelyet egy csodaszerrel meg lehetne gyógyítani. A probléma komplex, ezért részeire kell bontani. Minden egyes részét megvizsgálva, megoldást keresve és találva lehet talán majd egyszer, hosszú folyamat után orvosolni a problémát, és eredményekről beszélni.

A jó módszerek hiánya és a tankönyvek bírálata mellett gyakran elhangzik a pedagógusok felkészültségének kérdése is e tantárgy tanítása kapcsán. Aki pedagógiát végzett ezelőtt x évvel, az tudja, hogy a főiskolán csak nyelvtant tanult, módszertanról csupán az előadókkal folytatott, tanórán kívüli beszélgetések során hallott. Most ezt a hiányosságot próbálták az oktatási minisztérium támogatásával orvosolni a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem szlovák nyelv tanszékének pedagógusai, professzorai. Többéves munka után készült el a szerzői csoport Nyitrai modell című, 18 kiadványból álló tankönyvcsomagja, mely elsősorban a főiskolások és egyetemisták tanulmányait kívánja szolgálni a szlovák tanszéken. Az uniós pénzekkel támogatott kiadványok a Komáromi Módszertani Központ révén eljutottak az alapiskolákba, az alsó és felső tagozaton szlovák nyelvet tanító pedagógusokhoz. A központ Dr. Szőköl István vezetésével vállalta a közvetítő szerepét az egyetem és az iskolák között, támogatva ezzel a Nyitrai modell célját: hatékonyabbá tenni a szlovák nyelv oktatását idegen nyelvi módszerekkel a magyar tanítási nyelvű iskolákban. A módszertani előadás január 28-án Komáromban, a Selye János Gimnáziumban volt. Dr. Szőköl István igazgató úr nyitotta meg a szemináriumot, és hangsúlyozta a szlovák nyelv új, idegennyelvi módszerekkel való oktatásának fontosságát, a pedagógusok továbbképzését ezen a területen. Személyesen köszöntötte az egyetem oktatóit, a projekt menedzserét, Dr. Marcel Olšiakot és Dr. Renáta Hlavatát. A kiadványok a szlovák nyelvi rendszer minden rétegét érintik, nyelvtani ismeretek mellett gyakorlatokat, feladatokat, módszertani útmutatókat tartalmaznak. A szövegértést és a szöveggel való munkát több kötetben is érintik külön, minden korosztály (alsó és felső tagozat, középiskolák) részére. A Komáromi Módszertani Központnak, a Gútai Önkormányzatnak, valamint a Gútai Tanügyi Hivatal vezetőjének, Takács Imrének köszönhetően a könyvcsomag ingyen jutott el minden érdeklődő alapiskolába a pedagógusok révén. A tanítók érdeklődéssel forgatták a kiadványokat, és köszönetüket fejezték ki a nagy segítséget nyújtó könyvcsomagért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?